افزایش تمرکز دکتر هلاکویی
افزایش تمرکز دکتر هلاکویی

افزایش تمرکز ۸ نکته‌ی فوق‌العاده از دکتر فرهنگ هلاکویی

خیلی از افراد در زندگی دچار وسواس‌های مختلف می‌شوند و نمی‌توانند پیرامون یک موضوع خاص تمرکز لازم را داشته باشند. این امر باعث می‌شود که دچار ناراحتی و نارضایتی از زندگی شوند! حتی بحث کمبود تمرکز در درس خواندن هم مسئله‌ی خیلی از افراد هست.

من بهامین دادرس هستم و در این مقاله می‌خواهم راهکار‌هایی که دکتر فرهنگ هلاکویی برای افزایش تمرکز و بالا رفتن دقت گفتند را با شما عزیزان به اشتراک بگذارم.

 

اصلاً تمرکز و دقت یعنی چه

دکتر هلاکویی درباره‌ی تعریف تمرکز و دقت این‌گونه بیان می‌کنند که اگر فضای فکری را مثل یک اتاق بزرگ در نظر بگیریم، نور چراغ‌قوه‌ای که ما بر روی اشیا مختلف ‌می‌اندازیم را توجه و تمرکز می‌گویند.

 

مشکل مغزی است

یکی از مواردی که دکتر هلاکویی برای کم بودن تمرکز می‌گویند بحث آسیب مغزی است! ممکن است فردی که دچار پراکندگی توجه و تمرکز هست مشکلش از سمت مغزش باشد. این موضوع می‌تواند یک ضربه‌ی مغزی ساده در دوران کودکی‌اش باشد. می‌تواند یک تب بالای ۴۰ درجه به مدت ۲۴ ساعت باشد. ممکن است عفونت‌های گوش و نحوه‌ی به دنیا آمدنش و درنهایت بحث ژنتیک و ارثی باشد.

برای اینکه تمرکزتان را افزایش دهید و این قضیه به‌شدت برایتان مهم است حتماً اول به این موضوع توجه کنید که نکند مشکل از سمت مغز شماست! برای حل این موضوع می‌توانید به پزشکان معتبر و آزمون tova مراجعه کنید.

 

گرفتاری‌های روانی

نکته‌ی دیگری که دکتر هلاکویی برای افزایش تمرکز مطرح می‌کنند بحث گرفتاری‌های روانی مثل استرس و خشم و افسردگی است که این موارد باعث می‌شود که تمرکز و توجه‌ پایین بیاید. وقتی شما دچار افسردگی هستید یعنی توجه و تمرکز و دقت شما بر روی اتفاقاتی است که درگذشته رخ‌داده‌ است. پس طبیعی است که تمرکز شما کاهش پیدا کند

حتما این مطلب را هم ببینید  ذهن آگاهی چیست؟ راز گمشده قرن ۲۱ + ویدیو

 

عادت کردیم

یکی دیگر از موارد کمبود تمرکز و دقت بحث عادت است. فرض کنید فردی چند سال در خوابگاه دانشگاهی که یک فضای شلوغ و بی‌نظم بوده زندگی کرده آیا توانایی این را دارد که به‌سرعت عادتی که در چند سال در وجودش ثابت‌شده را به‌راحتی عوض کند؟! زندگی منظم و متمرکز واقعاً ارزشمند است و نیازمند تلاش و پشتکار!

 

خوشبختی فقط یک شرط دارد

داشتن نظم و تمرکز و توجه کافی است اصلی‌ترین عامل خوشبختی انسان است. باید توجه داشته باشید انسان با رسیدن به یک‌چیز خوشبخت ‌نمی‌شود. اگر هم حس خوبی باشد رفع درد است و موقتی! مثلاً فردی که گرسنه هست بعد از خوردن غذا سیر می‌شود و لذت موقتی را تجربه می‌کند. شاید چند ساعت بعد هم فراموش کند که گرسنه بوده و دوباره از یک موضوع دیگر احساس نارضایتی کند و به دنبال یک هدف دیگر می‌رود. پس باید به‌خوبی این مفهوم را درک کنیم که شما با رسیدن آرام نمی‌شوید. انسان موجود ناراضی است و هیچ‌وقت هم راضی نخواهد شد

 

باید انگیزه‌ی خود را افزایش دهید

وقتی انگیزه داشته باشید یا دلیل و فلسفه‌ی انجام کار را درک کرده باشید احتمال اینکه آن کار را انجام دهید خیلی بیشتر می‌شود. مثلاً شخص می‌خواهد درس بخواند ولی نداشتن تمرکز را عامل درس نخواندنش می‌داند! اگر درازای پاس شدن درسش به او چند میلیارد تومان می‌دادند یا به ازای کم شدن نمره‌اش عزیزترین فردی زندگی‌اش را می‌کشتند بازهم دلیلی برای نبود تمرکز داشت؟ دکتر هولاکویی مثال کارمندی را می‌زند که دوست ندارد بیشتر از ۸ ساعت کار کند اما به دلیل مریضی فرزندش مجبور است بیشتر از ۱۶ ساعت کار کند! انگیزه همیشه معنی مثبتی نمی‌دهد! بعضی‌اوقات میخی درون پای شما رفته و این مورد باعث می‌شود شما بلند شوید! یعنی همین درد برای شما انگیزه بلند شدن دارد

حتما این مطلب را هم ببینید  خلاصه کتاب تو همانی که می اندیشی

 

نگاه واقع‌بینانه

شما هدف‌گذاری کردید که در ۱ هفته ۱۰ کیلو لاغر شوید و چنین چیزی امکان‌پذیر نیست. با ساختار طبیعت در تضاد است و نرسیدن شما به آن هدف باعث می‌شود فکر کنید تمرکز شما پایین است یا انسان ضعیفی هستید! تمرکز شما سالم و قوی است، هدفتان غیرواقعی است! خیلی از آدم‌ها تمرکزشان بالاست! اهدافشان غیرواقعی است!

 

زندگی بده بستان است

شما نمی‌توانید کم بدید و زیاد بگیرید! وقتی زمان کم می‌گذارید و توقع داشته باشید و…یک‌بار بشنید حساب‌کتاب کنید و تکلیفتان را مشخص کنید. بعضی چیز‌ها همیشه برای شما درگیری ذهنی دارد. یک‌بار برای همیشه تکلیف آن‌ها را مشخص کنید مثلاً اگر دیدگاه با شخصی درگیری دارید یا فلان مسئله‌ی سیاسی و دینی و… شمارا آزار می‌دهد یک‌بار تکلیفتان را مشخص کنید! کدام سمت هستید؟ کدام طرف هستید؟ شما نمی‌توانید هیچ کاری انجام ندهید و انتظار اتفاقات خوب را داشته باشید! باید آگاهانه بکارید و آگاهانه صبر کنید و آگاهانه دریافت کنید.

 

این مقالات هم کمکتان می‌کند👇🏼

چگونه متمرکز باشیم؟ ضروری‌ترین مهارت ۲۰۲۰

ویدیو افزایش نظم و تمرکز (توجه ترمینال مینیمال)

افزایش تمرکز با مدل خود تحریمی

هشت راز شگفت‌انگیز افزایش تمرکز

افزایش تمرکز و حافظه با ۲۰ تغذیه جادویی

 

درباره‌ی بهامین دادرس

شاید جهنم روزی باشد که کسی که هستیم،کسی که ‌می‌توانستیم باشیم را می‌بیند!

همچنین ببینید

چگونه هنگام درس خواندن تمرکز داشته باشیم؟ چگونه تمرکز داشته باشیم؟ راه‌های افزایش تمرکز و یادگیری چگونه در‌ هنگام درس خواندن حواسمان پرت نشود؟ برای تمرکز حواس چه بخوریم تمرین‌های افزایش تمرکز در مطالعه معرفی آهنگ‌های افزایش تمرکز معرفی بازی‌های افزایش تمرکز معرفی دقیق تمرکز ذهن و راه‌های افزایش تمرکزحواس

چگونه هنگام درس خواندن تمرکز داشته باشیم؟

مطالبی که در این مقاله یاد میگیرید؟ چگونه هنگام درس خواندن تمرکز داشته باشیم؟ چگونه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست