" />تفکر مثبت | چگونه مثبت اندیش شویم | چرا باید مثبت فکر کنیم | راه های مثبت اندیشی | آقای مثبت
تفکر مثبت
تفکر مثبت

تفکر مثبت

تفکر مثبت

 

تفکر مثبت

 

 

با عرض سلام به شما کاربران سایت آقای مثبت.امروز می‌خواهیم درباره تفکر مثبت در زندگی صحبت کنیم.قبلاً در سایت یک پادکست به نام پنج روش برای مثبت اندیشی قراردادم که می‌توانید قبل از شروع بحث آن را نیز گوش کنید.

پیتر براکر نظریه‌پرداز رشته‌ی مدیریت میگه:یکی از بهترین  راه‌های پیش‌بینی آینده خلق آن است.خوب الآن این موضوع چه ربطی به تفکر مثبت دارد؟!آها ببینید ما توسط افکارمون آینده خودمون رو می‌سازیم.انسان بازنده قبل از اینکه بازنده باشه در ذهنش شکست‌خورده.در بحث عبارات تأکیدی مثبت برایتان مثال‌های زیادی زدم.مربی بدن‌سازی خودم را یادتان هست؟همیشه جلو آیینه به خودش می‌گفت:تو یک وزنه‌ای رو بلند می‌کنی که تا حالا هیچ‌کس بلند نکرده!نتیجشم قهرمانی و جابه‌جا کردن رکورد جهانی بود.

توجه کنید این سایت مثل خیلی سایت‌ها دیگه نیست.ما اینجا شعار نمی‌دهیم!عمل می‌کنیم.اولین کسی هم که قبل از شما به این حرف‌ها عمل میکنه و بعد برای شما بازگو میکنه خود من هستم.دوستان عزیزم دنیا از یک سری قوانین تشکیل‌شده.شما نمی‌توانید بگویید من از این قوانین استفاده نمی‌کنم.یا این قانون برای من کار نمی‌کند.مثل این می‌ماند که ما بگوییم قانون جاذبه برای ما کار نمی‌کند.تفکر درست و خلق آینده توسط تفکرات ما هم دقیقاً به همین شکل است.یادتان است سر موضوع قوانین مغز انسان ضمیر خودآگاه و ناخودآگاه چقدر از قدرت مغز انسان صحبت کردیم؟یادتان است گفتیم اگر کسی از پنجاه‌درصد مغزش استفاده کند چه اتفاقی می‌افتد؟بالا برویم و پایین بیایم آینده‌ی ما نتیجه‌ی تفکرات امروز ماست.

یکی از بهترین راهای تفکر مثبت تکلم مثبت است.در بحث ضمیر خودآگاه و ناخودآگاه گفتیم که ناخودآگاه با کلمات کار دارد.پس برای تفکر مثبت باید مواظب افکار و زبانمان باشیم.

حتما این مطلب را هم ببینید  دعا | چیست چرا چگونه ؟؟؟

رسول‌الله(ص) می‌فرمایند:گفتار نیک باعث افزایش روزی و افزایش طول عمر و ازدیاد ثروت است.

در ده غول خطرناک ذهنی به شما گفتم که اگر عمداً مثبت فکر نکنیم به‌صورت ناخودآگاه به سمت منفی‌ها می‌رویم.یعنی by default  ما منفی فکر می‌کنیم.و باید به‌زور آن را مثبت کنیم.که یک‌راهش تکلم مثبت.

داستان ادیسون را حتماً شنیدید.او به خاطر کودنی از مدرسه اخراج شد و مدتی بعدش ناشنوا شد.وقتی طی یک مصاحبه دلیل موفقیتش را پرسیدند گفت مادرم به‌علاوه پشتکارم.او بود که همیشه مرا بمباران انرژی مثبت می‌کرد.او بود که مرا نابغه می‌نامید و مرا با تفکر مثبت آشنا کرد.دوستان عزیز یاد بگیرید که یک سری لغت را از دایره لغاتتون حذف کنید.نمیشه نمیتونم.مطمئن باشید که میشه و می‌توانید.

کسی که تفکر مثبت دارد مسئول کل زندگی‌اش است.او می‌داند که هیچ‌کس جز او مقصر اتفاق‌های زندگی‌اش نیست.گوته میگه:بزرگ‌ترین شیطان زندگی انسان خود اوست, باگمان ناخوشایندی که به خودش می‌تواند داشته باشد.

اوشو میگه:تو امپراتوری هستی که خوابیدی و در خواب گدایی می‌کنی.

توجه داشته باشید که تفکر مثبت مثل خورشیدی است که شما در مقابلش پرده کشیدید.خودتان نمی‌خواهید که ازش استفاده کنید وگرنه وجود دارد.شما دستتان رو توی آب کنید خیس می‌شود.این خاصیت آبِ.شما از تفکر مثبت استفاده کنید اثرش را می‌بینید.این خاصیت تفکر مثبت است.

می‌خواهم داستان یک فیل در باغ‌وحش را برایتان تعریف کنم.فردی به یک باغ‌وحش در چین می‌رود.در آنجا حیوانات را خارج از قفس نگهداری می‌کنند.ناگهان چشمش به یک فیل می‌افتد که پایش با یک طناب نازک به یک درخت بامبو کوچک بسته‌شده بود.اون فرد با نگرانی به سراغ نگهبان رفت و ازش پرسید چجوری فیل به این بزرگی را با یک طناب نگه‌داشته‌اید.خطرناک است!!!!!نگهبان گفت:وقتی این فیل به دنیا آمد ما این طناب را به پایش بستیم.او وقتی در همان کودکی چند بار تلاش کرد و دید موفق نمی‌شود دیگر منصرف شد.داستان آشنایی است نه!؟

حتما این مطلب را هم ببینید  قانون دارما

حالا شاهکار کلمات, قران کریم را نگاه می‌کنیم:

سوره نسا آیه 79 : (آرى،) آنچه از نیکی‌ها به تو می‌رسد، از طرف خداست; و آنچه از بدى به تو می‌رسد، از سوى خودتوست.

سوره شوری آیه 30: و آنچه از مصیبت که به شما می‌رسد، به جهت اعمالی است که به دست خودکرده‌اید و خدا ازبسیاری از گناهان درمی‌گذرد

پس دوباره نتیجه می‌گیریم که اعمال ما از افکار ما می‌آیند و یکی از راه‌های تغییر و بهبود این موضوع افکار مثبت و تکلم مثبت است.

 

فکر مثبت
فکر مثبت

تفکر مثبت

خیلی مواقع ما با توجه به تکرارها زیاد عادت به این جملات منفی کرده‌ایم.

خواهی نشوی رسوا همرنگ جماعت شو.با یک گل‌بهار نمیشه.با حلوا حلوا که دهن شیرین نمیشه.کوزه‌گر از کوزه شکسته آب می‌خورد.و… دوست عزیز.قانونِ!!!انگار یک وزنه 20 کیلویی را پرتاب کنی به هوا بعد بگی نمیاد پایین.می‌آید عزیزم.ممکنه محکم رو سرتم فرود بیاد. پس حواست باشه چی به زبون میاری و تکرار میکنی.

حالا توجه داشته باشید این قسمت حرفام خیلی خیلی مهمه.

تو بحث تفکر مثبت ما نباید رفتار صفر و صدی داشته باشیم و واقعیت‌ها رو نبینیم.اساساً من این سایت رو راه انداختم که واقعیت‌ها رو برایتان روشن کنم.تصور بکنید منزل فردی را دزد زده.آیا باید به او بگوییم تصور و تفکر مثبت داشته باش.دزد اموال تو را به امانت برده و به امید خدا تا چندروزه آینده برایت می‌آورد؟معلوم این کار یک انسان سالم و موفق نیست.انسان موفق اول مسئولیت کار شو به عهده می‌گیرد.و مثلاً میگه من باید برای امنیت منزلم بیشتر تلاش می‌کردم.بعد به دنبال راه حل می‌ره.مثلاً به پلیس خبر می‌ده و سر آخر امیدوارِ که این موضوع زودتر براش حل شه.دوست عزیزم من به شما گفتم که اگر مثبت فکر نکنید به‌صورت خودکار منفی فکر می‌کنید.مثل یک باغچه!اگر گل نکارید حالت عادی علف هرز رشد میکنه.مثبت اندیشی دور زدن واقعیت‌ها نیست.گول زدن “الکی” خودمان هم نیست.

حتما این مطلب را هم ببینید  چگونه دیگران را ببخشیم؟

تفکر مثبت یعنی اینکه افکار منفی صد در صد وجود دارند و ما می‌خواهیم انقدر رو خودمان و افکارمان کارکنیم که این افکار در ما اثر نگذارند.وگرنه به‌طور عادی افکار منفی به ما حمله می‌کنند.مخصوصاً زمانی که می‌خواهید یک عادت جدید و مثبت برای خودتان به وجود آورید.مثلاً تا امروز مطالعتان کم بود از امروز می‌خواهید روزی یک ساعت مطالعه کنید.سریع شروع می‌کند به آزار شما.میگه تا الآن 1 دونه کتابم نخواندی حالا واسه من کتاب خون شدی؟تو غیر کتاب درسی چیز دیگه هم خواندی؟!اخه خنگ خدا تو اون کتاب درسی‌ها رو هم که نخوندی!!و….در آینده راه‌حل مقابله با این افکار را هم به شما یاد می‌دهم. اما اگر به این اتفاقات مواجه شدید به‌هیچ‌عنوان جا نزنید.امیدوارم همیشه افکار مثبت داشته باشید و پله‌های موفقیت رو با پله‌برقی بالا برید.دوستدار شما آقای مثبت.

درباره‌ی بهامین دادرس

شاید جهنم روزی باشد که کسی که می توانستیم باشیم کسی که هستیم را می بیند.

همچنین ببینید

هشت راز شگفت‌انگیز افزایش تمرکز

افزایش تمرکز تقریبا از وقتی که از دانشگاه فارغ‌التحصیل شدم،با این موضوع درگیر بودم که …

پاسخی بگذارید

You have to agree to the comment policy.