ذهن آگاهی، درست یا غلط؟!

ذهن آگاهی، درست یا غلط؟!

مقدمه

یادم هست که اوایل ورود ویپ به بازار مستندی را دیدم که طی پژوهشی اثبات ميکرد که ویپ به مراتب۹۸درصد سالم تر از سيگار هست٬ اما کمی بعد از فراگير شدن و داغ شدن بازار ویپ با مقالاتی با تيتر مضرات و خطرات سيگارهای الکترونيک یا همان ویپ روبه رو شدم٬حرکاتی نظير این را زیاد دیدیم که جهان چگونه بدون توجه به سلامت به فکر صنعت و برده داری است ٬ زمانی که این مقاله رو ترجمه کردم ٬ خيلی با خود کلنجار رفتم و در نهایت به این نتيجه رسيدم که این مقاله از این جهت ميتواند به ما کمک کند که صنعت ذهن آگاهی را از هنر ذهن آگاهی تشخيص دهيم در این مقاله به شدت به ذهن آگاهی که دکان داران غير آکادميک به پا کردند هجوم برده ميشود اميد به اینکه بتوانيم صحيح از پيشگامان سلامت روان پشتیبانی بکنيم.

 

ذهن آگاهی چيست؟تعریف آن مبهم است و این یک ایراد است.

وقتی که ذهن آگاهی را مورد بررسی علمی قرار ميدهيم آن را یک عامل در تشدید یا بروز برخی از مشکلات روانشناختی ميبينيم حتما با کلمه ذهن آگاهی آشنا هستيد ٬ این روزها در همه جا می توان رد پای ذهن آگاهی را مشاهده کرد ٬ ایده ذهن آگاهی مانند بسياری دیگر از مفاهيم بودیسم به یکی از جریان های اصلی فرهنگ غرب تبدیل شده است.ذهن آگاهی از دیدگاه روانشناسان تلفيقی از احساساتی نظير مقبوليت ٬ داشتن توجه ٬ خودآگاهی (آگاهی برجسم و ذهن)و آگاهی از محيط اطراف و تمرکز بر روی زمان حال همراه با حالتی کمياب است.

 

اعتقادی که اکنون مطرح ميشود مبنی بر این است که ممکن است که بعضی از تمارین ذهن آگاهی جنبه ای مضر داشته باشند و در اینجا با یک مثال بيشتر به شرح این عقيده می پردازیم : برای مثال ممکن است یک تمرین کوتاه که توسط اپ گوشی هوشمند شما مدریت ميشود بالعکس ادعایشان موجب دوری بيشتر شما از حقيقت امر مدیتيشن شود و بهتر است برای دریافت تفاوت ميان حقيقت امر ذهن آگاهی و این تمارین توجهی داشته باشيم به آنچه که مربيان یوگا و راهبان بودایی در پنج دقيقه آغاز و پایان کلاس خود تمرین ميدهند.

حتما این مطلب را هم ببینید  جملات تأکیدی مثبت

 

نکته ی دیگری که برای روشن شدن هر چه بيشتر موضوع لازم است دانستن این است که ذهن آگاهی متفاوت از مدیتيشن است ٬ اما خوب شاید بپرسيد این دو چه تفاوتی دارند؟ تفاوت در اینجاست که ذهن آگاهی یکی از انواع مدیتيشن هاست و مدیتيشن زیر مجموعه ذهن آگاهی نيست و مدیتيشن تماما بر پایه ذهن آگاهی بنا نشده است.

اساس ایده ذهن آگاهی تمرکز بر روی زمان حال است اما خوب رسيدن به آن اینقدر ها هم ساده نيست ٬ چگونگی شکل گيری این حالت وابسته به مدیتيشن هایی است که هدف آنها توسعه مهارت های آگاهی شما از دنيای  اطراف تان و الگو ها و عادات رفتاری شماست.خلاصه که بين حقيقت ذهن آگاهی و هدف مورد ادعا آن اختلاف نظر وجود دارد.

 

 

ذهن آگاهی اصلا به چه دردی ميخورد؟

ذهن آگاهی دارای این پتانسيل برای افراد سالم هست که در تمامی جهات زندگانی ایشان مورد استفاده قرار بگيرد ، از بهبود روابط و کمک به ترک الکل  تا افزایش نظم ميان ورزشکاران و تقویت قدرت مدیریتی همه و همه از موارد استفاده آن است ، ذهن آگاهی اکنون جای پایش را حتی در مراکزی همچون سرای سالمندان و کلينيک های درمانی نيز بازکرده.

مقالات و کتاب های متعددی در باب مزایا ذهن آگاهی نگاشته شده که از آخرین آنها ميتوان به کتابtraits alteredنوشته دانيل گلمن اشاره کرد ، در این کتاب دانيل معتقد است که ذهن آگاهی حافظه کاری را بهبود می بخشد اما خوب نباید ازین موضوع غافل شد که تحقيقاتی هم مقابل ذهن آگاهی وجود دارند که در هجده تا از آنها روش های درمانی مبتنی بر ذهن آگاهی و تمرکز زیر سوال برده می شوند.

حتما این مطلب را هم ببینید  فلسفه های درد و رنج در زندگی انسان

همچنين راجع به این ادعا که ذهن آگاهی استرس را زایل ميکند شواهد محدودی وجود دارد و  سایر مزایا من جمله بهبود خلق و خو  تقویت تمرکز و بهبود عادات غذایی و غیره پشتوانه علمی کافی ندارند.

اما خوب برداشتی که می توان از این پشتيبانی های ناقص علمی و فواید ضد ونقيض ذهن آگاهی کرد این است که ذهن آگاهی و مدیتيشن گاهی اوقات ميتواند مضر باشد و انسان را به حالاتی نظير سایکوز مانيا اختلالات شخصيتی و اضطراب و یا تجربه دوباره خاطرات آسيب زا بکشاند، پس نتيجه نهایی این است که ذهن آگاهی برای هر کسی قابل تجویز نيست مخصوصا اشخاصی که به طور جد از بيماری های روانی نظير دو قطبی و اسکيزوفرنی رنج ميبرند.

 

 

در باب نقد تحقيقات انجام شده در زمينه ذهن آگاهی

انتقاد دیگر ما به نوشته های مربوط به ذهن آگاهی شيوه ضعيف و ناقص تحقيقات نویسندگان اینگونه مقالات است ، آزمایشات ذهن آگاهی دارای پارامترهای گوناگونی هست و نياز به دقت بالایی دارد محتمل است محققان در بعضی از آزمایشات در عين استفاده از برچسب ذهن آگاهی پدیده کاملا متفاوتی را مورد ارزیابی قرار دهند.

ضعف دیگر این است که اتکای بيشتر این تحقيقات بر پرسشنامه هایی است که افراد آن ها را پر می کنند و خود حدیث مفصل بخوانيد ازین مجمل ، تلقين ، عدم اهميت دادن کافی و یا درک سوالات ، جانب داری ذهنی شخص و….. که احتمال خطا را بسيار بالا می برد.

اما خوب بد نيست در اینجا اشاره ای نيز داشته باشيم به آژانس کيفيت بهداشت و درمان آمریکا که اعلام داشته تحقيقات انجام شده بر روی ذهن آگاهی نشان می دهد این تکنيک در درمان افسردگی و اضطراب بسيار ضعيف است و هيچ مدرکی جهت تایيد مزایایی همچون بهبود خلق و خو و تمرکز و اصلاح عادات غذایی برای این تکنيک نيافتند.

حتما این مطلب را هم ببینید  رسالت شخصی شگفت‌انگیزترین هدیه خدا + ویدیو

 

حرف نهایی:چه باید کرد؟!

لفظ ذهن آگاهی لفظی اميدوارکننده و دارای بار مثبت است ذهن آگاهی را ميتوانيم به عنوان یک تکنيک جهت پيشگيری از بيماری های روانی در نظر داشته باشيم اما زمانی که صحبت از استفاده آن به عنوان یک ابزار اصلی در مسائلی همچون بهبود خلق وخو ، افزایش تمرکز و یا اصلاح عادات غذایی و… می آید نقطه ابهام ها زیاد ميشوند و ميتوان به طور قطع اظهار نظر کرد که نميتوان از آن به عنوان وسيله اصلی استفاده کرد در وضعيت سلامت  ، عقيده بر این است که ما به این تکنيک به چشم یک افزونه نگاه کنيم نه یک ابزار اصلی.

و همچنين دوستانی که از اضطراب و افسردگی و سایر اختلالات روحی رنج ميبرند باید بدانند که حتی ممکن است ذهن آگاهی برای آنها درده سر ساز شود و همچنان مراجعه به متخصص شرط اصلی بهبود است.و در آخر محققان این حوضه باید به طور جد دست به کار شوند برای انجام تحقيقاتی با روش های استاندارد شده تا تمامی ابهامات این مسئله مهم بر طرف شود.

این مقاله ترجمه ای است از وبسایت جامعه روانشناسی استرالیا با عنوان اصلی « ذهن آگاهی چیست؟ هیچکس واقعا نمی داند و این یک مشکل است»

منبع مقاله : psychlopaedia.org

مترجم: محمد حسن اصغری

 

مقالات مرتبط:

آموزش مدیتیشن در خانه ۰ تا ۱۰۰(فیلم + صوت)

ذهن آگاهی چیست؟ راز گمشده قرن ۲۱ + ویدیو

چگونه مدیتیشن کنیم؟

درباره‌ی بهامین دادرس

شاید جهنم روزی باشد که کسی که هستیم،کسی که ‌می‌توانستیم باشیم را می‌بیند!

همچنین ببینید

چگونه هنگام درس خواندن تمرکز داشته باشیم؟ چگونه تمرکز داشته باشیم؟ راه‌های افزایش تمرکز و یادگیری چگونه در‌ هنگام درس خواندن حواسمان پرت نشود؟ برای تمرکز حواس چه بخوریم تمرین‌های افزایش تمرکز در مطالعه معرفی آهنگ‌های افزایش تمرکز معرفی بازی‌های افزایش تمرکز معرفی دقیق تمرکز ذهن و راه‌های افزایش تمرکزحواس

چگونه هنگام درس خواندن تمرکز داشته باشیم؟

مطالبی که در این مقاله یاد میگیرید؟ چگونه هنگام درس خواندن تمرکز داشته باشیم؟ چگونه …

یک نظر

  1. متن بسیار عالی بود ..ممنون از مترجم که به این زیبایی این متن تخصصی رو ترجمه کردن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست