" />قوانین مغز انسان ضمیر خودآگاه و ناخودآگاه - مغز انسان از کهکشان راه شیری هم پیچیده‌تر است
قوانین مغز انسان ضمیر خودآگاه و ناخودآگاه
قوانین مغز انسان ضمیر خودآگاه و ناخودآگاه

قوانین مغز انسان ضمیر خودآگاه و ناخودآگاه

قوانین مغز انسان ضمیر خودآگاه و ناخودآگاه

 

 

 

قوانین_مغز_انسان_ضمیر_خودآگاه_ناخودآگاه.jpg--dl

 

 

سلام مبحثی که امروز می‌خواهم برایتان بازکنم بحث قوانین

مغز انسان ضمیر خودآگاه و ناخودآگاه.ابتدا درباره‌ی قدرت مغز و توانایی‌های مختلف اون صحبت می‌کنیم و بعد از اون به سراغ آشنایی با ضمیر خودآگاه و ناخودآگاه می‌رویم.سپس راه‌های نفوذ به ضمیر ناخودآگاه را میگم.

قدرت مغز انسان

دانشمندان میگویند که مغز انسان از کهکشان راه شیری هم پیچیده‌تر است. مغز انسان بسیار بسیار پیچیده است. یک سوپرکامپیوتری است که می‌تواند 4 میلیون داده را در هر ثانیه پردازش کند؛ اگر صدسال کار کند و ثانیه‌ای استراحت نکند. این صدسال کار بی‌وقفه برابر است با یک ثانیه کار مغز! متأسفانه که ما از این‌همه امکان بهره نمی‌بریم. ما اگر رگ‌های خونی مغز یک انسان را باز بکنیم و کنار هم بگذاریم، چهار دور به دور کره‌ی زمین می‌چرخد. و بازهم که حیف که ما درست از آن استفاده نمی‌کنیم!

ضمیر خودآگاه و ناخودآگاه
قوانین مغز انسان ضمیر خودآگاه و ناخودآگاه

اگر ما بتوانیم از صد درصد توان مغزی خود استفاده بکنیم، هر انسان قادر است که دو میلیون جلد کتاب که هر کدام آن‌ها پانصد صفحه است را حفظ کند.

هر انسان معمولی اگر از پنجاه‌درصد توان مغزی خود استفاده بکند، به‌آسانی می‌تواند به ده‌ها زبان زنده‌ی دنیا سخن بگوید و به‌سادگی ده‌ها دکترا بگیرد.

دانشگاه هاروارد و استنفورد یک تحقیقات مشترک انجام داده‌اند. این تحقیقاتی نشان می‌دهد که انسان امروز به طور میانگین از دوازده درصد مغز خود استفاده می‌کند. و آن‌هم به بدترین شکل ممکن.

استفاده‌ی ما از مغزمان شبیه کسی است که می‌تواند یک وزنه‌ی دو میلیون کیلویی را بلند کند اما یک چوب کبریت را بلند می‌کند. یا شبیه کسی که دراز کشیده و کسی بالشتی روی صورت او گذاشته و روی آن نشسته و می‌گوید: حالا نفس بکش. دقیقاً ما همین بلا را بر سر مغز خود می‌آوریم. برای اینکه درکتان درباره‌ی قدرت مغر انسان و قوانین مغز انسان بالا برود می‌توانید فیلم2014 lucy را مشاهده کنید.البته این فیلم نقدها و مشکلات خودش را دارد اما ذهن شما برای شناخت قوانین مغز انسان کمی آماده می‌کند.

قوانین مغز انسان ضمیر خودآگاه و ناخودآگاه

 

خودآگاه و ناخودآگاه

 قوانین مغز انسان ضمیر خودآگاه و ناخودآگاه
قوانین مغز انسان ضمیر خودآگاه و ناخودآگاه

رفقا ما می‌توانیم مغز خود را دو مدل برش بزنیم: برش عمودی- برش افقی

اگر مغز خود را عمودی برش دهیم، چپ و راست مغز خود دو نیمکره داریم. نیمکره راست و نیمکره‌ی چپ.

نیمکره‌ی چپ مغز ما در کنار دست راستمان قرار دارد و نیمکره‌ی راست ما کنار دست چپ ماست.

حتما این مطلب را هم ببینید  اسرار شگفت‌انگیز شکرگزاری که نمیدانید

بخش چپ مغز ما کارهای استدلالی و منطقی را بر عهده دارد. مانند: سخن گفتن، محاسبات ریاضی، مقایسه‌ی چیزها و تحلیل‌ها. و نیمه‌ی راست مغز ما کارهای سمبلیک و تخیلی را انجام می‌دهد. ازجمله: خواب دیدن، در رؤیا فرورفتن و هنرها.

حال ما می‌خواهیم مغز راافقی برش دهیم و به دو قسمت بالایی و پایینی تقسیم کنیم.

اعمالی که ما به‌صورت ارادی انجام می‌دهیم را نیمه‌ی بالایی مغز کنترل می‌کند. مانند: غذا خوردن، رانندگیکردن، حرف زدن و…که ما این نیمه‌ی بالا را خودآگاه می‌نامیم.

 این ضمیر خودآگاه است که به ما می‌گوید: بنشین، برخیز، بخور و … و اعمالی که ما آن‌ها را به‌صورت غیرارادی انجام می‌دهیم. مانند :ضربان قلب ،گردش خون ، رسیدن قند و اکسیژن به مغز و کلیه‌ی اعمال خارج از اراده‌ی ما را قسمت پایین مغز انجام می‌دهد که ما به آن می‌گوییم ضمیر ناخودآگاه.

رفقا  ما می‌خواهیم به شما آموزش دهیم که چگونه می‌توانیم ضمیر ناخودآگاه خود را کنترل کنیم. زیرا دانشمندان میگویند که ضمیر ناخودآگاه بسیار منظم و دقیق است.ضمیر ناخودآگاه خارق‌العاده کار می‌کند.

انسانی که هفتادسال زندگی کرده است، قلبش در طول این دوره هفتادساله دو میلیارد بار ضربان داشته است و فرمان همه‌ی آن‌ها را ضمیر ناخودآگاه داده است. ما می‌خواهیم به شما آموزش دهیم که از ضمیر ناخودآگاه خود برای رسیدن به موفقیت استفاده کنید.اما قبل از اینکه به شما چگونگی کنترل ضمیر ناخودآگاه را آموزش بدهیم باید موضوع دیگری بیان کنیم.

تفاوت خودآگاه و ناخودآگاه

ضمیرخودآگاه و ناخودآگاه
ضمیرخودآگاه و ناخودآگاه

تفاوت اول ضمیر خودآگاه ناخودآگاه

ضمیر خودآگاه ما فقط وقتی کار می‌کند که ما بیداریم و وقتی‌که ما می‌خوابیم و یا بی‌هوش می‌شویم از کار متوقف می‌شود. اما ضمیر ناخودآگاه ما در هر شرایطی ازجمله: خواب، بیداری و یا بیهوشی فعالیت دارد. ضمیر ناخودآگاه هیچ‌وقت استراحت نمی‌کند تا زمانی که بمیریم. ولی ضمیر خودآگاه وقتی بخوابیم. یا بی‌هوش بشویم، فعالیت آن متوقف می‌شود. این تفاوت اول ضمیر خودآگاه و ناخودآگاه بود

تفاوت دوم ضمیر خودآگاه و ضمیر ناخودآگاه

ضمیر خودآگاه تنها ورودی‌های منطقی را می‌پذیرد. درحالی‌که ضمیر ناخودآگاه هر آنچه به او بدهیم را می‌پذیرد. و راست یا دروغ، شوخی یا جدی، منطقی یا غیرمنطقی، سازنده یا مخرب و … بودن آن‌ها برای آن مهم نیست.

رفقا  چه می‌شود که ما یک روز از خواب بلند می‌شویم و کسل هستیم ولی یک روز شاد و سرحال هستیم. از نظر علم پزشکی و روانشناسی ما می‌توانیم سی دلیل قاطع علمی برای این موضوع بیاوریم. یکی از آن دلیل که به مبحث ما مربوط است را بیان می‌کنم. آیا تابه‌حال سنگی را در آب انداخته‌اید؟ وقتی سنگی را در آب می‌اندازید، دایره‌هایی تشکیل می‌شود که با تکرار بزرگ و بزرگ‌تر می‌شوند. آیا تابه‌حال در کوهی صدا در آن می‌پیچد، داد زده‌اید؟ این بار بروید و داد بزنید و بگویید: اَه. چه می‌شنوید: اَه اَه اَه. و اگر داد بزنید: به. می‌شنوید: به به به این موضوع در زندگی ما نیز رخ می‌دهد. کسانی که در زندگی خود میگویند: اَه این‌که زندگی نیست. همه‌ی زندگی‌شان می‌شود: اه اه اه . و آن‌هایی که در زندگی خود می‌گویند:به ، همه‌ی زندگی‌شان می‌شود: به به به.

حتما این مطلب را هم ببینید  افزایش تمرکز و حافظه با ۲۰ تغذیه جادویی

همان‌طور که مولانای جان می‌گوید:

این جهان کوه است و فعل ما صدا سوی ما آید نداها را صدا (قانون کارما چیست ؟ را میتوانید مطالعه کنید)

ما خالق دردسرهای زندگی‌مان هستیم و می‌توانیم با شناخت قوانین مغز انسان خالق نعمت‌ها موهبت‌های زندگی‌مان باشیم. ما کارهایی می‌کنیم که این عالم بازتابش به ما خوب یا بد باشد. این جهان مثل یک آیینه است که رفتارهای ما را به ما بازمی‌تاباند.

ضمیر ناخودآگاه به‌صورت خارق‌العاده‌ای کلمات مثبت و منفی را می‌شناسد. مثلاً کلمه‌ای در گویش فارسی مثبت اما در زبان دیگر و با گویش دیگری منفی است. دانشمندان متوجه شده‌اند که ضمیر ناخودآگاه باقدرت خارق‌العاده‌ای آن‌ها را از هم تفکیک می‌کند. ضمیر ناخودآگاه نسبت به کلمات خنثی هیچ واکنشی را نشان نمی‌دهد. مثلاً کلماتی مثل: کتاب،دفتر،خودکار و …

ولی ضمیر ناخودآگاه به‌محض دریافت کلمات مثبت و یا منفی که خودش تشخیص می‌دهد، آن‌ها را شناسایی می‌کند و تکرار می‌کند و بزرگ می‌کند. مانند سنگی که بر روی آب انداختیم و یا فریادی که در کوه زدیم.

اگر ما به ضمیر ناخودآگاه صدها واژه‌ی مثبت و منفی را بدهیم، هرکدام را جداگانه تکرار می‌کند. حتی هنگامی که ما خوابیم ناخودآگاه این واژه‌ها را در مغز ما تکرار می‌کند. ما وقتی‌که جمله‌هایی را به هم میگوییم، خودآگاه ما جمله‌ها را مورد تحلیل قرار می‌دهد. اما ناخودآگاه ما هیچ کاری با جمله‌ها ندارد. ناخودآگاه ما به سراغ کلمات مثبت و منفی می‌رود. و آن‌ها را تکرار می‌کند.

مثلاً کسی می‌گوید: من چرا اندر بدبختم؟

این سه کلمه نه مثبت است و نه منفی است. و ناخودآگاه به آن‌ها هیچ واکنشی نشان نمی‌دهد. اما نسبت به بدبختم واکنش نشان می‌دهد و آن را تکرار می‌کند: بدبختم بدبختم بدبختم. و شبیه این است که کسی تمام شب به ما گفته باشد: بدبخت بدبخت بدبخت. و این است هنگامی‌که صبح از خواب بلند می‌شویم کسل و بی‌حوصله‌ایم.

حتما این مطلب را هم ببینید  تفکر مثبت

و برعکس این قضیه وقتی است که کلمه‌ی مثبتی مانند آفرین تا صبح در ذهن ما تکرار شده باشد و باعث می‌شود که ما صبح سرحال باشیم. و این دلیل این است که ما گاهی اوقات شاد و گاهی اوقات کسل هستیم بدون آنکه دلیل آن را بدانیم.

سوره اسراء آیه 53 : ای پیامبر! بندگانم را بگو به زیباترین شکل سخن بگویند. بندگانم را بگو کلمات زیبا و نیکو را بر زبان بیاورند.

و دلیل علمی این آیه‌ی قران این است که حرفه‌ای خوب در ذهن ما تکرار می‌شوند و به ما انرژی و نشاط می‌دهد. و حرفه‌ای ناخوشایند ما را کسل و بیمار می‌کند.

به‌طورکلی اگر بخواهیم جمع‌بندی کنیم ضمیر ناخودآگاه بچه غول نفهمیِ!غولِ چون به‌شدت پرقدرت!نفهمِ چون منطق و درست و غلط حالیش نیست.

 قوانین مغز انسان ضمیر خودآگاه و ناخودآگاه
قوانین مغز انسان ضمیر خودآگاه و ناخودآگاه

راه‌های نفوذ به ضمیر ناخودآگاه

تکرار تکرار تکرار:هر پیامی که به‌صورت تکرار دربیاید در ناخودآگاه ما می‌نشیند.این امر می‌تواند گفتگوهای خودمان باشد.یا حرف‌هایی که از دیگران می‌شنویم .یا فکرهای که با خودمان می‌کنیم.هرچقدر بیشتر تکرار شوند بیشتر در ناخودآگاه ما نفوذ می‌کنند.(یکی از دلایلی که در اسلام به ما توصیه‌شده است که ذکرها را زیاد تکرار کنید به همین دلیل است.)

تبدیل تکرار به عادت:رفقا هر عملی که با تکرار زیاد به‌صورت عادت در بیاد کنترلش از خودآگاه به ناخودآگاه منتقل میشه.تایپ کردن و رانندگی کردن و خیلی از مواردی که در زندگی می‌بینیم ناشی از همین اتفاق است.

نکته1:توجه داشته باشید در مخالفت بین ضمیر ناخودآگاه و ضمیر خودآگاه معمولاً ناخودآگاه پیروز است.خیلی از اتفاقاتی که در کودکی برای ما پیش‌آمده باعث شده برخورد ما با محیط اطرافمان متفاوت باشد.مثلاً در کودکی برای شما اتفاقی افتاده که از فلان غذا خاطره‌ی بدی دارید. سالها بعد وقتی بین چند تا غذا مردد می‌شوید که اتفاقاً اون غذای کودکی‌تان هم جزویش هست.ناخودآگاه به اون غذا تمایل ندارید.درصورتی‌که خودآگاه شما کاملاً به شما تضمین می‌کند که مشکلی براتون پیش نمی اید.اما شما تمایلی به آن ندارید.

نکته2.در مواردی که خودآگاه و ناخودآگاه باهم هم‌جهت و موافق می‌شوند قدرت این دو در هم ضرب می‌شود.توجه داشته باشید قدرت ها در هم ضرب میشود.نه جمع!این یعنی کارها به شدت قوی و پر قدرت پیش میرود.

امیدوارم قوانین مغز انسان ضمیر خودآگاه و ناخودآگاه را به صورت کامل متوجه شده باشید.

درباره‌ی بهامین دادرس

شاید جهنم روزی باشد که کسی که می توانستیم باشیم کسی که هستیم را می بیند.

همچنین ببینید

هشت راز شگفت‌انگیز افزایش تمرکز

افزایش تمرکز تقریبا از وقتی که از دانشگاه فارغ‌التحصیل شدم،با این موضوع درگیر بودم که …

25 نظر

 1. خیلی خیلی عالی بود سپاسگزارم سپاسگزارم

 2. امیر رضا احمدی

  سلام. ممنون از سايت خوبتون فقط آخرش نگفتید چطوری میشه به ناخودآگاه مسلط شد.

 3. سلام
  مطالبتان عالی هستند .
  مرسی

 4. سلام ایا ناخودآگاه زبان های سایر کشورها را متوجه میشود

 5. سلام واقعا عالی بود .خیروخوبی ببینید.ان شاءالله

 6. از شما ممنونم که با مطالب مفیدتون به دیگران کمک می کنید.

 7. کانال تلگرامی unlimite power هم در این مورد خیلی مطالب خوبی داره

 8. الحمدلله…خیلی خوشحال شدم دوست عزیزم

 9. من ی پسر 16 ساله هستم، بعد از دیدن فیلم لوسی واقعا تحت تاثیر قرار گرفتم و همین باعث شد وارد گوگل بشم و شروع کنم به سرچ کردن، خب راستش من در طول سرچ هايي که میکردم،خیلی جاها خوندم که جمله ی (انسان ها فقط از ده درصد مغزشون استفاده میکنن) اشتباهه ما در طول روز بارها از صد در صد مغز خود استفاده میکنیم، اما به شرط اینکه قسمت های خواب مغز را با انجام کار هايي بیدار کنیم، جدا از این بحثا من از یازده سالگی خوانندگی میکنم در سبک های مختلف rnb,country و…
  راستش من با این سنم مثل یک فرد بیست و دو یا همین حدودا، موزیکم رو میسازم و همیشه يه قدرت خاصی رو تو خودم میبینم اونم اينه که انرژی کلمات رو حس میکنم، وقتی میشینم و شروع به نوشتن میکنم شاید روز های طول بکشد تا من فقط یک خط بنویسم یا هفته ها، چون هر کلمه ای با روحیه ی من سازگار نیست. و برعکس خواننده های بزرگ ایران هر کلمه ای که فقط وزن و آهنگ خوبی داشته و معنی قشنگي بده رو نمینویسم بلکه،انرژی کلمه رو حس میکنم و مثلا نميتونم از کلمه ی ( از، یا اگه یا خیلی کلمات ديگه…) استفاده میکنم، و وقتی به بعضی افراد موزیکامو پخش میکنم اون يه انرژی مثبت خاصی ميگيره
  البته از این یکم رنج میبرم چون خیلی در نوشتن اذیت میشم ولی باز به خودم میگم ارزششو داره.
  کلا خواستم بگم گاهی اوقات انرژی های خاصی رو حس میکنم که حالا انقدر توضیح دادم.
  و در آخر اینم بگم صحبت های شما واقعا زيبا بود و خیلی تاثیر قشنگي داشت و پر از انرژی مثبت بود، ولی من هنوز نفهميدم اینکه انسان از 10 درصد مغز خود استفاده میکنه درسته یا نه چون خیلی جاها این حرف رو رد میکنن.

 10. ممنون از پاسخگوییتون

 11. اینم اصافه کنم خدمتتون احساس ارامش دارم و خوش بینم نسبت به زندگی

 12. سلام من بطور خیلی اتفاقی با سایت شما آشنا شدم و با خوندن یکی از پستاتون علاقمند شدم بقیرو هم بخونم…
  میخواستم ازتون تشکر کنم بابت وقتی ک میذارین و مطالب مفیدی ک ارائه میدین…
  پست دعا و هیچ اتفاقی اتفاقی نیست خیلی به دلم نشست
  در رابطه با این پست من سوالی داشتم از خدمتتون
  با وجودیکه میدونم گنجایش مغز خیلی زیاده ولی وقتی مثلا صبح ها یه مبحث مورد علاقمو میخونم تا ظهر…و تا عصر استراحت میکنم ک عصر ادامه بدم حافظه ام انگار پر شده هرچی میخونم دیگه متوجه نمیشم
  در رابطه با مباحث درسی هم این اتفاق برام میفتادا ولی ازین مساله تعجب میکنم چطور نسبت ب مبحث مورد علاقم باید این اتفاق بیفته! چطور مغزم کشش نداره…شاید سوال پیش پا افتاده ای باشه ولی واقعا مشتاقم علتشو بدونم
  و یه مساله دیگه برای روشن تر شدن قضیه خدمتتون عرض کنم…ذهنم برای عصر انگار خسته شده و این روی جسمم تاثیر میذاره و عصرا احساس خستگی مفرط دارم از نظر جسمی هم… سپاسگزار شما و زحماتتون هستم

 13. تو کیییی لعنتی؟؟؟؟عالیهههههه

 14. سلام.خواستم بابت وبسایت خوبتون ازتون تشکر کنم و امیدوارم
  باعث ایجاد انگیزه براتون بشه

پاسخی بگذارید

You have to agree to the comment policy.