" />وابستگی و دلبستگی | چرا انسان وابسته میشه؟ | چگونه وابستگی خود را کم کنیم!
وابستگی و دلبستگی
وابستگی و دلبستگی

وابستگی و دلبستگی

وابستگی و دلبستگی

 

 

 

وابستگی و دلبستگی

 

 

سلام عرض میکنم خدمت شما کاربران محترم سایت mrmosbat.ir امیدوارم هرجا که هستید خوب باشید.در این جلسه میخواهیم درباره یکی از ترمزهای موفقیت صحبت کنیم.ترمزی که خیلی از ما دیر یا زود گریبان گیر آن بودیم یا خواهیم بود.شاید خیلی از ما هنوزم با ان سرو کله میزنیم.موضوعی به اسم وابستگی و دل بستگی.

 

دلبستگی شکل ساده و خفیف وابستگی است.انسان اول دلبسته ی چیزی میشه بعدش به مرور زمان وابسته اون.وابستگی و دلبستگی مثل طناب هایی هستند که جلوی پرواز و اوج گرفتن مارو میگیرند.به قول مولانا یکی تیشه بگیرید پی حفره زندان چو زندان بشکستید همه شاه و امیرید. باید تغییری اتفاق بی افتد.تغییر در نگرش.اینکه انسان چه دیدی به این زندگی دارد؟آیا جز این است که تمامیه انسان ها دست خالی آمده و دست خالی هم از این دنیا میروند؟آیا غیر از این است که شرایط و اتفاقات زندگی برای ما حکم امتحان را دارد؟دکتر فرهنگ مثال زیبایی میزنند.فرض کنید شما میخواهید گواهینامه بگیرید.سوار ماشین افسر میشوید.یک ربع امتحان میدهید و بعدش پیاده میشوید.آیا درسته که بگیم نه ما پیاده نمیشیم این ماشین مال منه!یا به نفر بعدی که میخواهد امتحان بده حسودی کنیم که ماشین مارو نشسته!معلومه که نه!اون ماشین وسیله امتحان ما بود.با سوار شدنش خوشحال بشیم؟یا از پیاده شدنش ناراحت؟

 

قرآن كريم مى فرمايد: «الَّذِى خَلَقَ الْمَوْتَ وَ الْحَيَوةَ لِيَبْلُوَكُمْ أَيُّكُمْ أَحْسَنُ عَمَلاً; [5] خدايى كه مرگ و زندگانى را آفريد تا شما بندگان را بيازمايد كه كداميك نيكوكار است »همچنين در آيه اى ديگر مى خوانيم: «إِنَّا جَعَلْنَا مَا عَلَى الاَْرْضِ زِينَةً لَّهَا لِنَبْلُوَهُمْ أَيُّهُمْ أَحْسَنُ عَمَلاً; [6] ما آنچه را كه روى زمين است، زينت آن قرار داديم تا آنها را بيازمائيم كه كدامين آنها بهتر عمل مى كنند» از آنجايى كه بناء خداوند، بر آزمايش بندگانش مى باشد، در اين آيه مى فرمايد جهان را به گونه پر زرق و برق ساختيم تا هر گوشه اى از آن دلها را به خود مشغول كرده و انگيزه ها و آرزوهايى در دلهاى انسان ها بيافريند و در كشاكش اين وابستگى ها است كه ميزان قدرت ايمان، نيروى اراده، معنويت و فضيلت انسان و چگونگى رفتار و كردار او به نمايش گذاشته مى شود.

حتما این مطلب را هم ببینید  تفکر مثبت

 

یکی از دلایل وابستگی و دلبستگی زمان حضور اونه.یعنی چی؟یعنی مثلا شما با یک نفر چهار سال دوست هستین و به هر دلیلی اونو از دست میدین.فکر میکنین اون شخص دیگه مال شما بود!خیلی از دلایل افسردگی همین وابستگی ها و دلبستگی ها هستند.خیلی از ضربه های روحی و عاطفی از همین طناب هایی هستند که ما خودمان به خودمان میبندیم.همه چیز دست ما امانت است.دقیقا مثل همون ماشین راهنمایی رانندگی.جسممون خانوادمون دوستهامون و شغلمون خونه و ماشین و… فقط برای اینکه قدرت ایمان و نيروى اراده، معنويت و فضيلت انسانی و خدمت کردن و… مورد آزمایش قرار بگیرد و بهبود پیدا کند. اگر دوستتون بگه من دو روز میرم سفر این ماشین من پیش تو امانت.ما خوشحال میشیم؟همه چیز امانته.به دست اوردنش خوشحالی نداره و از دست دادنش ناراحتی.

 

حالا یه نکته مهم:انسان به هر چیزی بیشتر وابسته باشه احتمال اینکه اونو زودتر از دست بده بوجود میباد.این هم یک نوع قانونه!اگر باورش ندارید چند دقیقه به زندگی خودتون و بقیه فکر کنید.وابستگی و دلبستگی یه جورایی همجنس ترس هستند.بنابر قانون جذب شما با وابستگی و ترس از دست دادن زودتر این اتفاق رو برای خودتون رقم میزنین.

 

راهکار درست چیست؟

نکته ی اول باور کنید که همه چیز مال خداست و شما مالک هیچ چیز بجز اعمالتون نیستید.نکته ی دوم بخشش داشته باشید.تا جایی که میتونید وابستگی هاتونو کم کنید.از چیز هایی که به اون ها نیاز ندارید و الکی اونارو نگه داشتین شروع کنید تا چیزهایی که دوست دارید.از کفش لباس تو انباری تا بخشی از درامدتون.حتما نیاز نیست مادی هم باشه!بخشی از علمتون.بخشی از مهربانی و خیریتون.چیزی رو که خیلی دوست دارین ببخشید ، آیه ی قرآنه : “لن تنالوا البر حتی تنفقوا مما تحبون” خدا میگه تا وقتی که اون چیزایی رو که دوست دارید انفاق نکنید اصلا امکان نداره به نیکی برسید. جلوتر با یک قانون آشنا میشید که این موضوع را برای شما بیشتر باز میکنه.

حتما این مطلب را هم ببینید  زندگی در لحظه

 

قانون خلا:هستی با خلا مخالف است!اگر شما چیزی را جایش را خالی کنید کائنات خودش آن را پر میکند.اما نباید ذهن معامله گر داشته باشید. وقتی پولی رو انفاق می کنید ، کائنات جای خالی پول رو با چیز با ارزش تری پر می کنه. بازم میگم به شرطی که با دید معامله گرانه نباشه.یه نکته مهم!وقتی چیزی رو میبخشید تو ذهنتون هم اونو رها کنید. دیگه بهش فکر نکنید ، یه چیزی رو بخشیده روزی 10بار میگه حالا این کجاس ، کی داره ازش استفاده می کنه؟!درست استفاده می کنه؟! ولش کن دوست من ، ببخش و تو ذهنت هم پاکش کن.

 

 

خلاصه این بحث به اینجا میرسه که باید نگاهتون به این دنیا و زندگی در دنیا مثل امتحان رانندگی باشه.باید همه چیز رو امانت ببینید.تنها راهی که شما رو از بند وابستگی و دلبستگی رها میکنه تغییر نگرش شما است.نگاهی جدید به زندگی که هیچ چیز برای شما نیست.همه چیز برای خداست و اگر دسته شما مونده به امانت مونده.بدونید که این امانت همانطور که روزی به شما داده شده روزی هم از شما گرفته میشود.

درباره‌ی بهامین دادرس

شاید جهنم روزی باشد که کسی که می توانستیم باشیم کسی که هستیم را می بیند.

همچنین ببینید

هشت راز شگفت‌انگیز افزایش تمرکز

افزایش تمرکز تقریبا از وقتی که از دانشگاه فارغ‌التحصیل شدم،با این موضوع درگیر بودم که …

3 نظر

  1. سلام . سی و هشت روزه دارم نگرشم رو به زندگی عوض میکنم و خیلی چیزهای خوب به دست آوردم . مسیر تناسب فکری رو انتخاب کردم و در این مسیر حرکت کرده ولذت میبرم . اما حس وابستگیم به همه چیز خیلی زیاده . دلم میخواد حس رهایی رو تجربه کنم . ذهنم فراموش کنه . میدونید من سی و هشت روزه خیلی به نکات خوبی رسیدم اما هرچی به جلوتر میرم باورهای اشتباهم بیشتر به من چسبیدن و نمیتونم رها کنم . دائم با خودم کار میکنم که این باور غلطه رهایی خیلی راحته . مثل اینکه چیزی رو در دست گرفتی بعد رها میکنی . حس میکنم ذهنم هم برای رها کردن همینه . دلم میخواد رها بشم و در اوج پرواز کنم . آزاد و بدون حس وابستگی . ولی دنیا پاهای روحم و بسته . گاهی اوقات خودم رو رها میکنم اما گاهی اوقات اسیر وابستگیهام هستم . چه کنم که این رهایی ذهن باورم بشه و باور درست رو که اینها هیچ کدوم مال من نیست رو در نهادم ثبت از کنکنم . البته میدونم ثبت میشه چون دارم حس مثبتم رو به کائنات میفرستم و میدونم بیشتر در نهادم رهایی ثبت میشه . رهایی آزادی جان ‌. چه لذتی از این بالاتر که در آسمان بی نهایت مهر خداوند پرواز کنیم و بچشیم رویای زیبای رهایی رو . خداوندا مرا از خودم رهایم کن. آزادم کن

    • در دنیایی که ما زندگی میکنیم یا وابسته هستیم یا به ما وابسته هستند و اگر وابستگی نباشد زندگی معنایی پیدا نمیکنم حال آنکه میدانیم هیچ چیز دراین دنیا مطلق و باقی نیست زندگی ات را گره نزن به کسی ولی دوستشان بدار

  2. سلام.رو سه موضوع باید کار کنید.1_عزت نفس 2_دلیل و هدف زندگی 3_دلیل و هدفتون برای ارتباط با اون فرد. و در نهایت افزایش تمرکزتون روی موضوعات مثبت و اتفاقاتی که دوست دارید بوجود بیاد.نه چیزهایی که نمیخواهید.

پاسخی بگذارید

You have to agree to the comment policy.