" />چگونه به خواسته‌هایمان برسیم | چگونه به اهدافمان برسیم | موفقیت جوانان | آقای مثبت
چگونه به خواسته‌هایمان برسیم
چگونه به خواسته‌هایمان برسیم

چگونه به خواسته‌هایمان برسیم

چگونه به خواسته‌هایمان برسیم
 

 

 

 

 

سلام خیلی خوشحالم که شما تو سایت من هستید و این مطلب را می‌خوانید.توجه داشته باشید که بحث “معمار ذهن”از نزدیک چهل قسمت تشکیل‌شده که ما تقریباً اویل بحث هستیم و از شما خواهش دارم قسمت‌های قبلی را حتماً دنبال کنید.

یک:چرا موفق نمی‌شویم؟

دو:قوانین مغز انسان.

سه:جملات تأکیدی مثبت.

چهار:تفکر مثبت.

خوب تا اینجا در خدمت شما بودیم که خواسته‌های خودمان را به‌صورت عبارت تأکیدی نوشته‌ایم حالا باید ببینیم چگونه می‌شود. به این خواسته‌ها عطر و بوی تحقق پیدا کردن  بدهیم.یعنی چگونه به خواسته‌هایمان برسیم.در ادامه من به شما پنج راه را نشان می‌دهم.و حتماً از شما تقاضا دارم که پادکست‌هایی که همراه این مقاله هست را نیز گوش دهید.

چگونه به خواسته‌هایمان برسیم

 

اقای مثبت رواننشاسی موفقیت جوانان
اقای مثبت روانشناسی موفقیت جوانان

1_نگهداری:فرض بفرمایید شما خواسته‌ای را هدف قراردادید و می‌خواهید به آن برسید باید توجه داشته باشید که به‌هیچ‌عنوان نباید آن را رها کنید.یعنی یکی از جواب‌های سؤال چگونه به خواسته‌هایمان برسیم؟ این است که آن را رها نکنیم.حالا چگونه؟ شما تصمیم گرفتید درامد ماهانه زندگی‌تان را افزایش بدهید و آن را به‌صورت عبارت تأکیدی به لطف خدا درامدم انقدری زیاد می‌شود که می‌توان پس‌انداز هم داشته باشم. درآورده‌اید.حالا نشینید در مورد این موضوع فکر کنید که مگر میشه درآمد من تا حدی باشِ که بتونم پس‌انداز هم بکنم؟!اصلاً چطوری امکان داره اخه؟نه نمی‌شود.وای من باید کلی کارکنم و…! با این تفکران هدفتان را مورد هجمه قرار می‌دهید و نباید این‌چنین باشد.تا این قسمت می‌شود نگهداری اختصاصی هدف.

نگهداری عمومی هدف:یعنی نگهداری شرایط تحقق اهدافمان به‌صورت عمومی.ما چگونه به خواسته‌هایمان برسیم؟خوب باید یک بستر مناسبی از انرژی را فراهم کنیم.قبل از هر چیز باید با منفی‌ها بجنگیم.در ادامه سه حرکت برای مبارزه با منفی‌ها به شما میگویم و حتماً باید با دقت به آن توجه کنید وگرنه فاتحه هدف یا خواستتان خوندس.

1_از منفی‌هایی که می‌شود از آن فاصله بگیرید دور شوید.روزنامه…موزیک…فیلم…سریال…کتاب….افراد و…(در پادکست شماره یک ” چگونه به خواسته‌هایمان برسیم” درباره‌ی این موضوع مفصلاً صحبت کرده‌ام.)

 

2:جریان منفی را عوض کنید.فرض کنید برای هدفتان یک جریان منفی به وجود آمده.مثلاً با دوستتان در مورد موضوعی صحبت می‌کنید و متوجه می‌شوید که او انرژی منفی به شما و خواسته‌ای که دارید وارد می‌کند.باید جریان را عوض کنید.یعنی چه؟کلاً میدان بازی را عوض کنید.تمام احساسات و انرژی‌ها را عوض کنید. یهو به دوستتان بگوید که وااای چقدر لباست قشنگ امروز!!راستی میشه امروز بریم یه بستنی باهم بخوریم؟وای دلم واسه بغل کردنت چقدر تنگ‌شده بود.و کلاً جریان رو عوض کنید و نگذارید شرایط آن‌گونه که او می‌خواهد پیش برود و فضا منفی شود.

 

3:نشنوید.در مواردی واقعاً هیچ راه‌حلی ندارید و مجبورید تحمل‌کنید.در این قسمت شاعر می‌فرمایند هرگز وجود حاضرغایب شنیده‌ای من در میان جمع و دلم جای دیگر است.یعنی حضورداشته باشید اما ذهنتان یک جای دیگر باشد.به‌روز موفقیتتان فکر کنید. به هدفتان به آینده‌ای که برای خودتان تجسمم می‌کنید و ساخته‌اید( پادکست شماره یک ” چگونه به خواسته‌هایمان برسیم” را حتماً گوش کنید)

حتما این مطلب را هم ببینید  چگونه سوال خوب بپرسیم؟

پس یکی از جواب‌های سؤال چگونه به خواسته‌هایمان برسیم؟شد نگهداری از خواسته

 

 

2_تکرار:موفقیت حاصل تلاش مستمر و پشتکار فروان است.تلاش مستمر یعنی چه؟یعنی تکرار کارهایی که شاید بعضی‌اوقات برای ما ناخوشایند هم باشد.یکی از بهترین کتاب‌هایی که درباره این موضوع بحث کرده است کتاب اثر مرکب از دارن هاردی  می‌باشد.توجه داشته باشید که ضربات کوچک تکراری و مداوم اثر ضربات بزرگ آنی دارند.خدا اصرار کنند در دعا را دوست دارد یعنی کسی که خواسته‌اش را تکرار می‌کند.تا رسیدن به خواسته نباید تکرار را رها کنید.برای تکرارهایی که می‌کنید زمان و تعداد قرار ندهید.روزی‌ده صفحه کتاب خواندن با  تکرار روزانه  برابر می‌شود با ماهی 3 تا کتاب 100 صفحه‌ای. (برای آشنایی بیشتر می‌توانید پادکست شماره دو ” چگونه به خواسته‌هایمان برسیم ” را گوش دهید)عبارات تأکیدی را زیاد تکرار کنید.در طول روز هنگام رفتن به سرکار یا زیر دوش هر جا.ولی دو جا اثرپذیری بیشتری دارد.یک قبل از خوابیدن و دو بعد از بیدار شدن.ما در روانشناسی میگوییم کارهایی که منع قبلی ندارند و یا منع بعدی ندارند شیرین‌تر و لذت‌بخش‌تر هستند.کلاس‌های مدرسه را تصور کنید.معمولاً زنگ اول دقتمان بیشتر بود چون قبل از شروع کلاس پرانرژی بودیم و منعی نداشتیم و معمولاً کلاس‌های ساعت آخر هم شیرین بود چون بعدازآن کلاس کلاس دیگری نداشتیم.بنابراین ذهنمان سازگارتر بود. پس یکی از جواب‌های سؤال چگونه به خواسته‌های خود برسیم .تکرار کردن خواسته‌مان است.عبارت تأکیدی که برای خواسته خود در نظر گرفتید را حتماً با صدای بلند تکرار کنید.این کار باعث می‌شود خواسته‌تان از طرف زبان و گوشتان هم وارد مغز شود و اثرپذیری بیشتر شود.

 

اقای مثبت روانشناسی موفقیت جوانان
اقای مثبت روانشناسی موفقیت جوانان

 

چگونه به خواسته‌هایمان برسیم

3_عدم حساسیت و نگرانی

(می‌توانید پادکست شماره سه ” چگونه به خواسته‌هایمان برسیم ” را نیز گوش کنید )به‌هیچ‌عنوان روی خواسته‌ای که دارید حساس نشوید.شما باید نگرانی‌هایتان را رها  کنید تا به خواسته‌هایتان برسید.ذهن آرام قدرت فوق‌العاده‌ای در برابر ذهن حساس و نگران دارد.جالب اینجاست حساسیت در بسیاری از موارد شمارا از خواسته‌تان دورهم می‌کند.یکی از اتفاقاتی که باعث می‌شود استرس و حساسیت به وجود بیاید قرار دادن زمان برای خواسته است.به‌هیچ‌عنوان برای خواسته‌تان زمان مشخص نکنید.انقدر عبارت تأکیدی را در آرامش تکرار کنید تا به آن برسید.جالبِ بدانید در یک تحقیق علمی ثابت‌شده است بسیاری از خانواده‌هایی که توانایی بچه‌دار شدن ندارند و برای این امر فعالیت بسیار کرده‌اند بعدازاینکه موفق نشدند و تصمیم به آوردن بچه از پرورشگاه گرفتند بعد از سه تا شش ماه به‌صورت طبیعی بچه‌دار شدند.ببینید فرض کنید شما داخل دریاچه سوار بر قایقی هستید.یک‌بار پارو می‌زنید و چند لحظه‌ای رها می‌کنید.چرا؟چون حرکت کنید.بعضی‌اوقات باید رها کنید تا جلو بروید.امام علی(ع) می‌فرمایند اگر به خواسته‌ی خود نرسیدید نگران شرایطی که در آن قرار گرفتید نباشید.رها کردن نگرانی قطعاً باعث می‌شود ورق برگردد.خدایایی که آتش را بر ابراهیم گلستان کرد خدای توست.هرچقدر رابطه ما باخدا خوب باشد و ایمانمان به او بیشتر نگرانی و استرس ما کمتر و کمتر می‌شود.به قول شاعر:مدعی خواست که از بیخ کند ریشه‌ی ما غافل از اینکه خدا هست در اندیشه ما. پس سومین جواب چگونه به خواسته‌هایمان برسیم هم شد عدم حساسیت و نگرانی.

حتما این مطلب را هم ببینید  باور چیست؟ سیر تا پیاز قانون باور ۱۳۹۸

 

4_تطبیق حالات و رفتار با خواسته‌های درونی.

ظاهرتان را با خواسته‌هایتان یکی کنید.باید کاری کنید که ظاهر و باطنتان برای رسیدن به هدف یکی شود.نقش بازی کنید.نقش فردی که درآمد ماهیانه‌اش دو برابر شده.نقش فردی که دست در دست فرد موردعلاقه‌اش در خیابان‌ها قدم میزند.اگر از بازیگران بزرگ تاریخ بپرسید که چطوری فلان نقش را بازی کردید آن‌ها به شما میگویند من بازی نکردم زندگی کردم..بازیگران انقدر در آن شخصیت و فضا غرق می‌شوند که مخاطب نقش او را  باور می‌کند. اصلاً در تئاتر ما بحثی داریم به اسم نوآنس.یعنی انجام بیرونی یک اکت یا فعالیت برای رسیدن به حس درونی.جالب اینجاست در نوآنس شما باید یک حرکت را بیش از صدبار تکرار کنید تا از یک حس بیرونی به یک حس درونی تبدیل شود.یکی از راه‌های نصب اخلاق‌های خوب در خودمان هم همین کار است.نقششو بازی کنیم.اداشو دربیاوریم.امام علی(ع) می‌فرمایند:اگر می‌خواهید صبور باشید ادای فرد صبور را دربیاورید.حالا بعضی‌اوقات ما می‌بینیم که به‌هیچ‌وجه حال و حوصله نداریم.خسته‌ایم و بی‌حوصله.راه‌حل چیست؟مجبورید سریع حال خود را عوض کنید!!وگرنه این غول بی شاخ و دم منفی حالتون را بدتر هم می‌کند.سریع چند حرکت کششی انجام دهید.شنا سوئدی بروید.یک لیوان آب بنوشید.به هیچ‌وجه اجازه ندید که وضعیت ظاهری شمارا با خواسته‌های درونی‌تان تضاد پیدا کند.پس چهارمین جواب سؤال ” چگونه به خواسته‌هایمان برسیم ” شد تطبیق حالات و رفتار با خواسته‌های درونی.

 

 

5_تصویرسازی ذهنی

توجه داشته باشید که تفکرات ما توسط تصاویری که در ذهن ما به وجود می‌آیند سرچشمه می‌گیرند.یک اتفاق به‌شدت حیرت‌انگیزی که دانشمندان به آن رسیده‌اند این است که ذهن انسان نمی‌تواند بین تخیل تصویری و واقعیت تفاوت قائل شود.یعنی چی؟یعنی فرق تجسم و تجسم خلاق را نمی‌فهمد.یعنی بین خیال و واقعیت تفاوت قائل نمی‌شود.یعنی اینکه شما الآن چشمانتان را ببندید و به ماشین خودتان فکر کنید.صندلی‌هایش.رنگش و….حالا به ماشین من فکر کنید.رنگ ماشین من.فرمان و ضبط‌صوتش.وقتی شما به ماشین شخصی خودتان فکر می‌کنید میگویند شما تجسم کردید.و وقتی شما به ماشین من فکر می‌کنید میگویند که تجسم خلاق داشته‌اید.و ذهن شما هیچ فرقی بین این دو قائل نیست.جالب اینجاست شما ماشین مرا واقعاً ندیده‌اید. انیشتین در این مورد میگه تخیل بالاتر از دانش است.باور داشته باشید که تخیل شاه‌کلید رسیدن به موفقیت است.این بحث به طرز عجیبی موردتوجه دانشمندان قرارگرفته و در حال حاضر هم به نتیجه‌ی قطعی نرسیده‌اند اما برای باز شدن دیدتان در این زمینه می‌توانید فیلم ماتریکس را ببینید. در ادامه بخش‌هایی از فیلم ماتریکس هم برای شما قرار می‌دهم.

 

حتما این مطلب را هم ببینید  چگونه خود را دوست داشته باشیم؟

اما شاهکار کلمات قران کریم به طرز مرموزی پرده از این اتفاق برمی‌دارد.

سوره انفال ایه 42: و در آن هنگام ( که در میدان نبرد ، ) باهم روبه‌رو شدید ، آن‌ها را به چشم شما کم نشان می‌داد و شمارا ( نیز ) به چشم آن‌ها کم می‌نمود تا خداوند ، کاری را که می‌بایست انجام گیرد ، صورت بخشد ( شما نترسید و اقدام به جنگ کنید ، آن‌ها هم وحشت نکنند و حاضر به جنگ شوند ، و سرانجام شکست بخورند! ) و همه کارها به خداوند بازمی‌گردد.

خداوند قشنگ به‌صورت علنی از تصویرسازی ذهنی صحبت می‌کند.

و در سوره آل‌عمران ایه 13 این بحث بار دیگر هم اشاره می‌شود: نشانه و آیتی (از لطف خدا) برای شما در این بود که چون دو گروه با یکدیگر روبرو شدند (در جنگ بدر) گروهی درراه خدا جهاد می‌کردند و گروه دیگر کافر بودند، و گروه کافر مؤمنان را دو برابر خود به چشم می‌دیدند، و خدا توانایی و یاری دهد به هر که خواهد، و بدین آیت الهی اهل بصیرت عبرت جویند.

 

اما چگونه می‌توانیم تصویرسازی بهتر ذهنی داشته باشیم؟!

در مرحله اول سعی کنید رو موارد خیلی ساده تمرکز کنید.مثلاً یک خودکار.اول خوب به آن دقت کنید و بعد چشمانتان را ببندید.اگر نتوانستید تصورش کنید چند بار این کار را تکرار کنید.بعدازاین کار شروع کنید به دیدن جزییات اون شی‌ء ساده که انتخاب کردید مثلاً همان خودکار این دفعه سعی کنید مارک و نوشته‌های حک‌شده روی بدنه خودکار هم با چشمان بسته بینید.در مرحله آخر شروع کنید به زندگی کردن در آن جسم.با آن خودکار شعر بنویسید.نقاشی بکشید و ….این کار باعث قوی شدن تجسم خلاق شما می‌شود.باور بفرمایید توانایی دیدن خواسته‌هایتان برای رسیدن به هدف غوغا می‌کند.اما چه زمانی بهتر است تجسم خلاق داشته باشیم و چقدر؟!بهترین زمان تجسم خلاق قبل از خوابیدن و بعد از بیدار شدن است.و هرکدام نزدیک به 15 تا 20 دقیقه.بیشتر از این زمان بازدهی کم می‌شود و ذهن حواس‌پرتی می‌کند. میکل‌آنژ،  والت دیزنی و گوته هر سه در زندگی‌نامه هاشون گفتن: هر شب که می‌خواستیم بخوابیم، چشم‌ها مون رو می‌بستیم و چیزهایی که می‌خواستیم فردا توی زندگیمون اتفاق بیفته رو در ذهنمون می‌دیدیم و جالب اینه که هر سه توی زندگی نامه شون گفتن که بیشتر اتفاق‌هایی که روز بعد می‌افتاد چیزهایی بود که ما دیشب توی ذهنمون دیده بودیم و می‌خواستیم که اتفاق بیفته.

نکته یک:حتما قبل از تصویرسازی ذهنی ریلکسیشن داشته باشید.(ترجیحا پنج دقیقه) در ادامه یک برنامه صرفا برای ریلکسیشن تولید خواهیم کرد.

 

نکته دو:در کارهایی که نیاز به فراگیری و تمرین دارند را اول فراگیری و تمرین کنید بعد تصویر سازی ذهنی.مثلا اگر میخواهید وزنتان کم شود اول تمرین بدن سازی سپس تصویرسازی ذهنی.اما در کارهایی مثل ازدواج بیماری خرید میتوانید با قدرت فقط روی تصویرسازی ذهنی کار کنید.

 

درباره‌ی بهامین دادرس

شاید جهنم روزی باشد که کسی که می توانستیم باشیم کسی که هستیم را می بیند.

همچنین ببینید

هشت راز شگفت‌انگیز افزایش تمرکز

افزایش تمرکز تقریبا از وقتی که از دانشگاه فارغ‌التحصیل شدم،با این موضوع درگیر بودم که …

13 نظر

 1. عاشق زندگیم

  اوپس چ اشتباهی!!! خب من تازه شروع کردم مقالات انگیزشیو و همچنین افکار مثبتو…پیش میاد خخخ….بهرحال بسیار سپاسگزاررررمممم از راهنماییتون…لحظاتتون پر از حس خووووب آقای مثبته پرانرژی

 2. عاشق زندگیم

  سلامممممم نمیدونین چقد خوشحالم ازینک وقت میذارین و کامنتارو جواب میدین…دمتون گرم خدایی…آقای مثبت من ازتون ی سوال داشتم…پادکست سه رو گوش دادم فرمودین ک زمان تعیین نکنین برا رسیدن ب خواسته هامون…اوپس…من چندتا هدفی ک در نظر گرفتم ایندفعه یقین دارم با توکل ب خدا بهشون میرسم در سال ۹۹…یعنی اشتباهه کارم ک تعیین کردم سال رسیدن ب خواسته هامو! من حتم دارم سال ۹۹ برام سالی پر از تغییرات شگرف و بطور معجزه اسایی جذبای موفق…اشتباهه تعیین زمان ۹۹ برا رسیدن ب خواسته هام؟

 3. عاشق زندگیم

  سلامممممم وای منم خیییییلی خوشحالم تو سایتتونم‌….پادکست یک رو گوش دادم فوق العاده بود….وای چقد دوس داشتم صادقانه در مورد خود قبلیتون صحبت کردین ک موسیقی غمگین گوش میدادین و دکلمه های غمگین ضبط میکردین….آقای مثبت خیلی متشکرم ک دانشتونو در اختیار ما میزارین….امیدوارم بهترینااااا نصیبتون شما و قلب پاکتون بشه

 4. عالیه بازهم ممنون

 5. سلام و وقت بخیر.من تازه با سایتتون آشنا شدم و از ته قلبم امیدوارم شاهد اتفاقات عالی توی زندگیم باشم.موفق و سربلند باشید.

 6. ساام خدمتت خیلی خوشحالم که با این سایت اشنا شدم و دارم پادکست هاتون رو گوش میدم, هر پادکست داره روز به روز جذاب تر میشه, مرسی که انقد قشنگ فکر میکنی و دوست داری ما پیشرفت کنیم

 7. با عرض سلام خدمت جناب مهندس گرامی
  از مطالب موجود در سایت شما شگفت‌زده شدم و البته استفاده‌ی بسیاری بردم که از این بابت بسیار سپاسگزارم
  دو ابهام برای بنده وجود و اون هم اینکه در یکی از پادکست های این بخش گفتید اگر کسی گفت به تعداد مشخصی و روزهای مشخصی ذکری رو تکرار کنید به صداقت اون فرد شک کنید اما این در حالیه که در روایات اسلامی به وفور از تعداد مشخص ذکر و تکرار آن تا روز مشخصی صحبت شده (تکرار ۱۹ بار بسم الله الرحمن الرحیم، ۴۰ بار…) پس این موضوع به چه صورت قابل بررسی هست
  و مورد بعدی راجع به نوشتن برنامه هاست که گفتید برای اهدافتون زمان تعیین نکنید اما در کتابی از برایان تریسی به نام «فکرت رو تغییر بده تا زندگیت تغییر کند» گفته برای ۵ تا ۱۵ سال آینده خود برنامه‌ریزی کنید و زمان برای اون ها تعیین کنید

  ممنون میشم پاسخ بدید
  با احترام و تشکر

  • سلام آقا محسن امیدوارم حالت عالی باشه

   مورد1:بعضی اساتید تاکید دارند 21 روز یا 30 روز یا و… فلان جمله را تکرار کنید حتما اتفاق خاصی میوفته.بنده این موضوع را رد میکنم.و میگویم برای “عبارات تاکیدی” تا دریافت نتیجه باید تکرار شود حالا چه 1 روز چه 100 روز.این موضوع ربطی به روایات اسلامی ما ندارد.همانطور که خودتان هم میدانید من در خیلی از صحبت هایم دین اسلام را تایید 100 درصد میکنم.اما آن تکرار با این تکرار متفاوت است.

   مورد 2: تفاوت خواسته با هدف است.برای هدف باید زمان بندی دقیق داشت اما خواسته نیاز به زمان ندارد.و تفاوت آن را زمانی متوجه میشوید که بحث هدف در سایت را خوب خوب گوش کنید و من یقین دارم اون موضوع را گوش نکردید.خوب باشید.شب و روزتان بهشت.یا علی

 8. عالیه کارتون.ممنونم….

 9. سلام تشکر از شما بابت این مطلب

پاسخی بگذارید

You have to agree to the comment policy.