" />یکپارچگی | یکپارچگی با دیگران | یکپارچگی با خود | اشتی با کودک درون | رهایی از نقاب ها
یک پارچگی
یک پارچگی

یکپارچگی

یکپارچگی

 

یکپارچگی

 

 

سلام عرض میکنم به شما کاربران محترم سایت مستر مثبت در دوره ی رایگان معمار ذهن هستیم امیدوارم تا اینجا از مباحثی که خدمتتون عرض کردم استفاده کرده باشید.موضوع این جلسه ما یکپارچگی است.انتهای این جلسه یکی از راه های رسیدن به آرامش و همچنین افزایش حالت الفا را به شما یاد میدهم.یکپارچگی دو بخش دارد:یک_ یکپارچگی با دیگران  و دو_یکپارچگی با خود.

یک پارچگی با دیگران یعنی چه؟

به صورت کلی یعنی اینکه حرفتان را راحت به دیگران بزنید.چیزی را در خودتان نگه ندارید تا مثل کوه اتشفشان یک روز فوران نکند.اما شیوه ی بیانتان و نوع برخوردتان نباید تبدیل به توهین و دعوا شود.خیلی از ماها دیدیم که مثلا با دوستمان بحث میکنیم و او حرفهایی را میزند که برای چند ماه پیش است و ما تعجب میکنیم که چطوری این حجم از ناراحتی را تا الان نگه داشته.دوستان این کار باعث میشود انسان از حالت آرامش خارج شود و همواره برای خود یک درگیری داشته باشد.حرفتان را مودبانه بزنید.نظرتون را مودبانه بیان کنید.اگر از رفتار کسی ناراحت شدید بهش بگین.خیلی درداوره یه شخصی مارو ناراحت کنه و ما نه تنها حرض کارشو بخوریم بلکه از اینکه به اون چیزی نگفتیمم ناراحت باشیم.اما بازم تاکید میکنم شیوه ی بیان خیلی مهمه.میتوانیم برای اون شخص داستانی بگیم یا به صورت غیر مستقیم بگیم ولی نباید با گفتن حرفمون درگیری درست کنیم. امام حسن و امام حسین بچه بودند داشتن به مسجد می رفتند دیدند یه پیرمردی داره اشتباه وضو میگیره گفتند بریم بهش بگیم بعد با خودشون گفتن اگه الان بریم بهش بگیم ممکنه بهش بر بخوره ، یه کاری کردن ، رفتن پیش پیرمرده گفتن ببخشید میشه بگید وضوی کدوم یکی از ما درسته ؟و هر دو هم درست وضو گرفتن ، پیرمرده گریه می کنه و میگه ، شما هر دوتون درست وضو گرفتید ، اونی که اشتباه وضو گرفته منم. یادمون باشه در یک ارتباط دو یا چند جانبه اختلاف سلیقه یک امر طبیعیه ، هیچ اشکالی نداره ما از منظرهای مختلف به یک مسئله نگاه کنیم ، ولی متاسفانه ما عمرمون رو برای این میذاریم که بگیم “من درست میگم”  ، ما عمرمون رو برای مسائلی که نمی دانیم تلف می کنیم ، از ندانسته هامون دفاع می کنیم.در یکپارچه شدن ، باید بپذیریم ، دیگران ، نظرات ، برداشت ها و سلیقه های شخصی خودشون رو دارن ، ما نمی تونیم نظر خودمون رو به اونها تحمیل کنیم .ولی می تونیم خیلی ساده ، خیلی رک ، خیلی راحت ، قبل از اینکه کلی خودمون رو آزار بدیم ، به اونها بگیم من از این رفتار یا کارت خوشم نیومد خیلی راحت.نکته ی بعدی هم این که شما هم از اونا بخواهین حرفاشونو به شما بزنند.اونا هم بتونن پیش شما آرامش داشته باشند.با حفظ احترام و تعادل.

حتما این مطلب را هم ببینید  قوانین مغز انسان ضمیر خودآگاه و ناخودآگاه

 

یکپارچگی با خود

یک پارچگی با خود هم اثر فروانی در آرامش و حالت آلفا بوجود میاره که این بخش به دو قسمت تبدیل میشه.

 

آشتی با کودک درون:در وجود هر شخصی یک بچه ی شیطون بازیگوش وجود داره که خیلی از ماها اونو قایم میکنیم.که مثلا مردم چی میگن!؟بخش چرا موفق نمیشویم؟ رو یادتون میاد؟کودک درون که گاهی دلش میخواهد بازی کنه.دلش میخواهد فریاد بزنه.دلش میخواهد بلند بلند بخنده.اواز بخونه.متاسفانه خیلی از ماها جلوشو میگیریم. و این اتفاق باعث میشه ما ارامش خودمونو از دست بدیم. پیامبر می فرمایند کودکان را به سه دلیل دوست دارم : درست می کنند و خراب می کنند و هر دو را بازی می دانند.قهر می کنند و آشتی می کنند و کینه به دل نمی گیرند.روزی خدا رو می خوردند بدون انکه به اسباب آن فکر کنند. بچه هه پای مامانشو میگیره : مامان مامان!چیه  عزیزم؟شام چی داریم؟؟ یعنی چی ؟ یعنی شام داریم ، فقط میخواد بدونه چیه شام.ما چجوری هستیم ؟ فردا شام چی بخوریم ؟ وسط ماه پولامون تموم شده چی کار کنیم ؟ولی اون بچه هه مطمئنه که شام داریم.باید مثل بچه ها فکر کنیم.بچه ها الگوی فوق العاده ای تو مباحث موفقیت هستن.از تصویر سازی ذهنی تا یکپارچگی همه جا اثر موفقیت رو تو رفتار بچه ها میشه دید. کودک درون ما بخش عاطفی و احساسی وجود ماست.ما وقتی بچه بودیم خیلی راحت می خندیدیم ، خیلی راحت گریه می کردیم ، ادم بزرگا به ما یاد دادن که باید هر جایی نمیشه خندید ، هر جایی نمیشه گریه کرد ، زشته!کودک درون ما خیلی جسمانیه.دوست داره بازی کنه ورجو وورجه کنه بچرخه توپ بازی کنه بدوئه ولی ما اونو تو قفس زندانی کردیم.پشت نقابی به اسم بزرگ شدن.باید دوباره بهش روبیاریم.بهش لبخند بزنیم.کنارش باشیم.همراهیش کنیم. حضرت محمد (ص) فرمودند : به تفریح و بازی بپردازید چرا که دوست ندارم روش شما در دین خشن به نظر برسد.

حتما این مطلب را هم ببینید  باور چیست؟ سیر تا پیاز قانون باور ۱۳۹۸

 

برداشتن نقاب:نکتهی بعدی برای یکپارچگی با خودمان برداشتن نقاب های مختلفی که به صورت خودمون میزنیم.نقاب متخصص نقاب عالم نقاب مومن.این نقاب ها جز استرس و نگرانی برای ما چیزی ندارند.نقاب نزنیم تا به جایگاهی برسیم.خیلی از رئییس و روئسای ما برای یک میز و جایگاه نقاب انسان فداکار و متعهد رو میزنن. ابوذر میاد پیش رسول خدا میگه من خیلی دوست دارم حالا که جنگیدم و کار کردم بتونم مسئولیتی هم داشته باشم تا گره از کار مردم باز کنم.پیامبر می فرمایند : ابوذر جان ، شما مسلمون خوبی هستی ولی مدیر خوبی نیستی لطفا از الان تا آخر عمرت دنبال پست مدیریتی نداشته باش ، و ابوذر هم اطاعت کرد.بشینید یه کار عملی انجام بدین.نقاب هایی که تو زندگی میزنید رو لیست کنید.یه لیست شخصی.تا قلم به کاغذ هم نشدید متوجه نمیشید گیر کار کجاست.یه کار دیگه هم اینه که از بهترین دوستاتون بپرسین که به نظر اونها شما چه نقاب هایی میزنید.اونا و پیدا کنید و کم کم از شرشون خلاص شید.

خوب امیدوارم از این جلسه استفاده کرده باشید تا جلسه بعد خدانگهدار

درباره‌ی بهامین دادرس

شاید جهنم روزی باشد که کسی که می توانستیم باشیم کسی که هستیم را می بیند.

همچنین ببینید

هشت راز شگفت‌انگیز افزایش تمرکز

افزایش تمرکز تقریبا از وقتی که از دانشگاه فارغ‌التحصیل شدم،با این موضوع درگیر بودم که …

یک نظر

  1. سلام تست خودشناسی mbti و کهن الگو بزنید

پاسخی بگذارید

You have to agree to the comment policy.