" />آرزو در زندگی انسان _ تعریف آرزو _ آرزو چیست؟ _ انسان آرزو و خدا _ آقای مثبت
آرزو در زندگی
آرزو در زندگی

آرزو در زندگی انسان

آرزو در زندگی انسان

میتوانید پادکست زیر را نیز گوش کنید

 

 

سلام عرض میکنم به شما کاربران محترم سایت آقای مثبت.

در این پست در خدمت شما هستم با موضوعی به اسم ارزو در زندگی انسان!دوستان عزیز خوب توجه داشته باشید تنها عاملی که باعث میشه انسان زندگی خوشایندی داشته باشه اینه که تو مسیر رسیدن به خواسته ها و آرزو هاش باشه.همه ی ما برای رسیدن به همون آرزوها است که شرایط سخت رو تحمل میکنیم.و به قول دردانه ی بشریت حضرت محمد (ص) اگر آرزو نبود هیچ مادری بچه اش را شیر نمیداد و هیچ باغبانی نهالی نمیکاشت.میل به خواستنی هاست که انسان را شکوفا میکند.اما موضوعی که اینجا مطرح است اینه که ما باید تعریف درستی از آرزو داشته باشیم و حواسمون باشه که یه وقت مسیر رو اشتباه نرویم.

آرزو چیست!؟به فکری که در ذهن انسان ذوقی را بوجود میاورد که با رسیدن به آن رشد شخصیتی و اجتماعی شکل میگیرد و فرد با کوشش و تلاش میتواند به ان برسد آرزو میگویند.

 

این تعریف بهترین تعریف از آرزو است.که به روایتی میتواند یکی از دلایل خلقت هم باشد و به روایتی دیگر میتواند یکی از اهداف زندگی انسان هم باشد.خدا به حدی مهربون و عادل است که خودش اجازه این رو به ما میده که زمین بازی رو هم خودمون انتخاب کنیم.میگه بنده ی من من میخواهم تو رو رشد بدم.دوست داری به چی برسی؟ یا به اصطلاح آرزوت چیه!؟بنده میگه میخواهم معلم بشم.میگه خوب تو مسیری که میخواهی معلم شی کلی  امتحان ها میدی و کلی چیزها یاد میگیری و کلی رشد میکنی.سر آخر هم معلم شدی هم رشد کردی.بعدش آرزو بعدی آرزو بعدی و…

حتما این مطلب را هم ببینید  فیلم Social Network و تحلیل مختصر آن

 

نکته جالب اینجاست که اگر شما آرزویی رو تو ذهنتون پرورش میدهید خدا یقینا لیاقتش رو تو شما دیده که این فکر رو در اختیارتون گذاشته.نکته (((از انجایی که من یک وسواس ذهنی دارم و به این راحتی ها قانع نمیشوم.وقتی از لفظ آرزو استفاده میکنم منظورم آرزوی درست و با توجه به تعریفی بود که ارائه دادم و جلوتر درباره آرزوهای غلط صحبت خواهم کرد.))) هیچ وقت خدا در دل یک کرم خاکی آرزوی رییس جمهور شدن را قرار نمیدهد.و همین آرزو بیانگر توانایی و لیاقت و استعداد انسان است. به قول مولانای جان:

 

کین طلب در تو گروگان خداست

زانک هر طالب به مطلوبی سزاست

جهد کن تا این طلب افزون شود

تا دلت زین چاه تن بیرون شود.

 

حال به سراغ آرزوها غلط میرویم.نکته (((عموما در احادیث آرزوی خوب را “دعا” و ارزوی غلط را “ارزو” معنی کرده اند.)))

 

1_خوب تعریف آرزو را به خاطر بسپارید و به ان دقت کنید. به فکری که در ذهن انسان ذوقی را بوجود میاورد که با رسیدن به آن رشد شخصیتی و اجتماعی شکل میگیرد و فرد با کوشش و تلاش میتواند به ان برسد آرزو میگویند.(برای درک بهتر حتما مبحث هدف در زندگی را مطالعه و گوش کنید)

 

 

2_ هلو هلو بپر تو گلو نداریم!یعنی اینکه من آرزو دارم یه شب مفت مفت 1000 میلیارد بره توجیبم آرزو نیست.

 

3_آرزو هایی طولانی و دراز مدتی که انسان فکر کنه 200 سال زندست ممنوع! عموم روایات و معصومین ما با این مورد به شدت مشکل دارند.چون در این صورت انسان اولا یادش میره که یه روز میمیره!!! و باید ببریش 100 تا ویدیو مرگ های واقعی رو تو یوتیوب بهش نشون بدی که طرف باور کنه که مرگ هست!مثل خیلی از مسئولین 1396 ایران و دنیا که از این دست هستند.طرف نه مرگ میفهمه نه حق مردم نه انصاف هیچی!!!آرزوی دور و دراز با عقل جور در نمیاد.همش میره تو فاز توهم!یک داستانی در این مورد براتون تعریف میکنم.

حتما این مطلب را هم ببینید  چگونه عقل خود را زیاد کنیم؟

روزی حجاج‌بن یوسف ثقفی در بازار گردش می‌کرد، شیرفروشی را مشاهده کرد، با خود صحبت می‌کند در گوشه‌ای ایستاد و به گفته‌هایش گوش داد می‌گفت این شیر را می‌فروشم درآمدش فلان قدر خواهد شد استفاده آن‌را با درآمدهای آینده روی هم می‌گذارم تا به قیمت گوسفندی برسد یک میش تهیه می‌کنم هم از شیرش بهره می‌برم و بقیه درآمد آن سرمایه تازه‌ای می‌شود بالاخره با یک حساب دقیق به این‌جا رسید که پس از چند سال دیگر سرمایه‌داری خواهم شد مقدار زیادی گاو و گوسفند خواهم داشت. آن‌گاه دختر حجاج بن یوسف را خواستگاری می‌کنم.آن مرد اضافه کرد پس از ازدواج با او شخص با اهمیتی می‌شوم اگر روزی دختر حجاج از اطاعتم سرپیچی کند با همین لگد چنان می‌زنم که دنده‌هایش خورد شود، همین‌که پایش را بلند کرد به ظرف شیر خورده به زمین ریخت.

 

امام علی(ع) نیز میفرمایند: «آرزوهاى دراز دیدگان بصیرت را نابینا مى‌کند». نوع انسان ها باور نمی‌کنند که به آرزوهای خود دست نمی‌یابند مگر به هنگام مرگ زیرا به تعبیر امام علی(ع) به هنگام رسیدن مرگ، آرزوها رسوا می‌شوند.

 

4_زندگی شما همین مدیریت آرزوهاست.وباید با رسیدن به یک آرزو.آرزوی بعدی را بهتر و بلندتر در نظر بگیرید.نه اینکه در همه ی عمرتون به دنبال یک دلخوشی دست نیافتنی خودتان را نابود کنید و زندگی رضایتمندانه ای نداشته باشید.

 

5_ آرزو باید در چارچوب قوانین هستی باشه.این دنیا مدیر و سازنده دارد.آرزوی شما نباید خارج قوانین باشه.که اگر باشه شما در هیچ شرایطی به آن نمیرسید.مثلا شما آرزو دارید از شهر الف پرواز کنید شهر ب .نمیشه خوب!خدا برای شما بال نذاشته که!یا بخواهید قوانین جاذیه رو ندید بگیرید.خوب نمیشه.دنیا کلی قانون داره که وظیفه پیامبران و امامان آموزش همین قوانین بوده.در دوره رایگان معمار ذهن تعدادی از این قوانین به شما آموزش داده شده است.

درباره‌ی بهامین دادرس

شاید جهنم روزی باشد که کسی که می توانستیم باشیم کسی که هستیم را می بیند.

همچنین ببینید

هشت راز شگفت‌انگیز افزایش تمرکز

افزایش تمرکز تقریبا از وقتی که از دانشگاه فارغ‌التحصیل شدم،با این موضوع درگیر بودم که …

3 نظر

  1. مریم اسماعیلی

    سلام .ممنون از صدای خوب و کانال عالیتون .آقای دادرس صدای ویسهاتون خیلی ضعیفه صداتون عالیه خیلی لذت میبرم از پادکسهاتون

  2. باتشکرازمطالب غنی وارزشمندتون.
    ریتم آرام بخش تون رودوست دارم.
    فایل ها تون رودنبال می کنم.
    براتون آرزوی موفقیت وسعادت روزافزون دارم

پاسخی بگذارید

You have to agree to the comment policy.