افزایش تمرکز

افزایش تمرکز و حافظه با ۲۰ تغذیه جادویی

افزایش تمرکز با تغذیه غذا برای تقویت مغز مواد غذایی برای تقویت مغز مواد غذایی مفید برای تقویت مغز غذای مغز تقویت مغز خوراکی تقویت حافظه غذای مغز چیست برای تقویت حافظه چی بخوریم غذاهای مفید برای ترمیم سلول های مغز افزایش عملکرد مغز

 

۱۰ خوراکی برای افزایش تمرکز و حافظه

در دنیایی زندگی میکنیم که همه چیز دست‌خوش سرعت شده است.نامه‌ها تماس‌ها ارتباط‌ها رسانه‌ها و… سال‌ها پیش برای اینکه مردم همدیگر را ببینند محدودیت‌هایی داشتند‌، اما الان تماس‌های ویدیویی در چند ثانیه این مشکل را حل کرده است.این سرعت عمل باعث کم شدن تمرکز و افت حافظه شده است.در مقاله تمرکز و راه‌های افزایش تمرکز حسابی درباره راه‌های مختلف افزایش تمرکز با شما صحبت کردم.در این پست میخواهم بیست خوراکی برای افزایش تمرکز و حافظه را به شما معرفی کنم.

 

 افزایش تمرکز و حافظه تغذیه برای افزایش تمرکز چه بخوریم غذا برای تقویت مغز مواد غذایی برای تقویت مغز مواد غذایی مفید برای تقویت مغز غذای مغز تقویت مغز خوراکی تقویت حافظه غذای مغز چیست برای تقویت حافظه چی بخوریم غذاهای مفید برای ترمیم سلول های مغز افزایش عملکرد مغز

افزایش تمرکز و حافظه تغذیه

ماهي

یکی از اصلی ترین مواد غذایی مفید برای تقویت مغز ماهي می باشد. ماهی سرشار از روغن‌هاي ضروري، از قبيل امگا ۳ مي‌باشد. ماهي‌هاي دريايي غني‌ترين منبع اسيد‌هاي چرب مي‌باشند. اين ماهي ها شامل ماهي آزاد، هاليبوت، ماکرل و ساردين مي‌باشند. استفاده از ماهی در رژیم غذایی هفتگی نه تنها باعث افزایش عملکرد مغز می شود بلکه باعث تعادل وزن و افزایش انرژی بدن نیز می شود

 


افزایش تمرکز و حافظه تغذیه

میوه زغال اخته

اين ميوه لذيذ سرشار از آنتي اکسيدان‌هاي قوي است که راديکال‌هاي آزاد را که سبب پيري مي‌شوند از بين مي‌برد. همچنين اين ميوه داراي خواصي مي‌باشد که شروع کاهش مربوط به افزايش سن را به تاخير مي‌اندازد. زغال اخته از مغز شما در برابر مواد شیمیایی و مضر محافظت می کند. زغال اخته با عوامل پیر شدن مبارزه می کند. خانواده زغال اخته حاوی یک ماده شیمیایی دارای پایه گیاهی به نام فلاونوید هستند که با سلول های عصبی تعامل دارد و تعاملات میان سلولی را ارتقا میدهد و سبب تولید مجدد نورون های عصبی میشود. پس بهتر است از میوه زغال اخته به عنوان یکی از مواد غذایی مفید برای تقویت مغز در رژیم روزانه و هفتگی استفاده کنیم.

 

خوراکی افزایش مغز
خوراکی افزایش حافظه مغز تمرکز

 

آجیل

آجيل و دانه ها یکی از منابع اصلی امگا۳ و ۶ هستند. حاوي پروتئين و اسيد‌هاي چرب و آرژينين آمينه مي‌باشند که غده هيپوفيز را تحريک مي‌کنند تا هورمون رشد را آزاد سازد. خوردن روزانه مقدار کمی اجیل و دانه های مختلف برای سلامت مغز و بدن توصیه می شود.

 

خوراکی افزایش تمرکز حافظه مغز

افزایش تمرکز و حافظه تغذیه

سبزيجات خانواده کلم

کلم بروکلي، گل کلم و کلم فندقي سرشار از ماده مغذي با نام کولين مي‌باشند. اين ماده براي حافظه و سلامت مغز ضروري مي‌باشد. کولين پيش در آمد استيل کولين مي‌باشد. استيل کولين در فرايند‌هاي مغزي مشارکت دارد. همان طور که سن افزايش مي‌يابد، خروجي کولين طبيعي بدن کاهش پيدا مي‌کند. بنابراين مي‌توان با خوردن غذاهاي مملو از کولين، توليد استيل کولين را افزايش داد و قدرت مغز را بهبود بخشيد. منابع ديگر کولين تخم مرغ، دانه سويا، بادام زميني، کلم، لوبياچيتي و لوبيا قرمز مي‌باشند.

حتما این مطلب را هم ببینید  افزایش تمرکز ۸ نکته‌ی فوق‌العاده از دکتر فرهنگ هلاکویی

 

خوراکی های افزایش تمرکز و حافظه و مغز

افزایش تمرکز و حافظه تغذیه برای افزایش تمرکز چه بخوریم

روغن به صورت چربي هاي غير اشباع

چربي‌هاي غيراشباع حاوي اسيدهاي چرب ضروري، اسيد لينولنيک گاما هستند. اين اسيدها علاوه بر ديگر فوايد براي بدن، براي افزایش عملکرد مغز ضروري مي‌باشند. روغن زيتون، کنجد، کانولا، بادام و روغن ماهي سرشار از اسيدهاي چرب غير اشباع بوده و جزوی از مواد غذایی مفید برای تقویت مغز می باشند. مانند روغن زیتون که هم مفیده هم خوشمزس

 

برای افزایش تمرکز چه بخوریم؟

 برای تقویت مغز مواد غذایی مفید برای تقویت مغز غذای مغز تقویت مغز خوراکی تقویت حافظه غذای مغز چیست 

جلبک هاي دریایی

جلبک هاي ريز، اقيانوس و درياچه‌هاي تميز و سالم شامل جلبک سبز آبي، اسپيرولينا، کلورلا، سي ويد و کلپ مي‌باشند، که هضم اين جلبک‌ها آسان مي‌باشد و سرشار از پروتئين، انرژي زياد و صدها مواد معدني هستند. آسیای شرقی و چین نمونه خوبی از استفاده از جلبک های دریایی در رژیم غذایی روزمره می باشد.

 

 افزایش تمرکز و حافظه تغذیه برای افزایش تمرکز چه بخوریم غذا برای تقویت مغز مواد غذایی برای تقویت مغز مواد غذایی مفید برای تقویت مغز غذای مغز تقویت مغز خوراکی تقویت حافظه غذای مغز چیست برای تقویت حافظه چی بخوریم غذاهای مفید برای ترمیم سلول های مغز افزایش عملکرد مغز
افزایش تمرکز

چاي سبز

چاي سبز از فعاليت آنزيمي ‌که در بيماري آلزايمر دخيل مي‌باشد جلوگيري مي‌کند. همچنين غني از پلي فنل‌ها و آنتي اکسيدان‌هاست که از پيري زودرس مغز جلوگيري مي‌کند. لذا هر روز دو فنجان چاي سبز بنوشيد. شما به راحتی می توانید چای سبز را به جای چای سیاه که به آن عادت کردید عوض کنید. در اوایل شاید طعم تند چای سبز زننده باشد ولی با چند بار نوشیدن به طعم آن عادت خواهید کرد. نوشیدن چای سبز به افزایش عملکرد مغز کمک می کند.

 

افزایش تمرکز تغذیه

تمرکز 

اسفناج

اسفناج یکی از مواد غذایی مفید برای تقویت مغز بوده که سبب افزایش قدرت ذهن شما نیز می شود. اسفناج حاوی آمینو اسید تریپتوفان است که یکی از اجزای کلیدی تشکیل دهنده ماده سروتونین است.

 

افزایش تمرکز تغذیه

گردو

این ماده غذایی شبیه به مغز، دارای مقادیر زیادی DHA و ویتامین E و آنتی اکسیدان است که سبب تعدیل عملکردهای مغزی و پاکسازی مغز از سلول هایی میشود که دارای رادیکال های آزاد مخرب هستند. گردو و خانواده دانه های روغنی مشابه با آن همچنین سبب ترشح ماده خاکستری در مغز می شوند که مسئول فرآیندهای مختلفی نظیر حافظه، تصمیم گیری و احساسات است.

حتما این مطلب را هم ببینید  قانون کارما چیست؟

 

کلم بروکلی

کلم بروکلی نه تنها به عضله سازی و چربی سوزی کمک می کند بلکه حاوی مقادیر زیادی ویتامین K بوده و برای تقویت حافظه و قدرت پردازش مغز بسیار مفید است. استفاده از خانواده کلم و به ویژه کلم بروکلی در رژیم غذایی می تواند قدم بسیار مثبتی برای سلامت جسم و مغز باشد.

 

میوه آووکادو

آووکادو ها از جمله گیاهانی هستند که در حالت رسیده دارای چربی های سالم غیراشباع اند و سبب افزایش جریان خون و رسیدن اکسیژن به مغز میشود که به معنی تحویل سریعتر مواد غذایی به مغز و افزایش عملکرد مغز است. این گیاهان همچنین سبب حفظ سلامت غشاهای سلولی مغز و سلول های عصبی ویژه با نام آستروسیت ها میشوند که از جمله سلول های پیشتیبان نورون ها هستند.

 

تخم مرغ

تخم مرغ یکی از منابع اصلی غذایی ما بوده و هست و استفاده صحیح از آن می تواند به کاهض وزن و افزایش قدرت بدن و مغز کمک کند. تخم مرغ غنی از ترکیباتی با نام کولین است که برای تولید استیل کولین که یک نوروترانسمیتر مهم برای تعاملات حافظه و سلولی است، ضروری است.

 

افزایش تمرکز تغذیه

افزایش تمرکز و حافظه تغذیه 

سبزیجات و برگ های سبز و تیره

یکی از شاخه های اصلی مواد غذایی مفید برای تقویت مغز ، گیاهانی با برگ های سبز و تیره نظیر کلم و چغندر سوئیسی دارای ویتامین K هستند که به افزایش عملکرد مغز و شناختی کمک میکند.

 

افزایش تمرکز

میوه گوجه فرنگی

افرادي كه در وعده‌هاي غذايي خود، از گوجه فرنگي و ساير مواد غذايي حاوي آن بيشتر استفاده مي‌كنند با داشتن بالاترين ميزان ليكوپن در خون در مقايسه با افرادي كه خون آنها داراي كمترين مقدار ليكوپن است تا ۵۵ درصد كمتر در معرض ابتلا به سكته مغزي قرار مي‌گيرند.

 

افزایش تمرکز

میوه سیب

سیب یکی از مواد غذایی مفید برای تقویت مغز بوده که با کمک به سیستم بدنی شما و کمک به رفع خستگی و دفع سموم بدن، به بهتر کار کردن جسم و ذهن شما کمک می کند. در ضمن برای سلامتی دندان ها هم بسیار مفید می باشد.

 

 

میوه بلوبری

این میوه به دلیل دارا بودن ترکیب‌هایی، سلول‌های مغزی را در برابر رادیکال‌های آزاد حفظ می‌کند. مطالعه انجام شده در سال ۲۰۱۲ نشان می‌دهد بلوبری مسیری را که عصب‌ها در مغز با یکدیگر ارتباط پیدا می‌کنند، تغییر می‌دهد. همچنین از التهاب در مغز که به عصب‌ها آسیب می‌زند جلوگیری کرده و تعادل حرکتی را تقویت می‌کند. پس بهتر است از میوه بلوبری به عنوان یکی از مواد غذایی مفید برای تقویت مغز در رژیم روزانه و هفتگی استفاده کنیم.

حتما این مطلب را هم ببینید  یکپارچگی

 

افزایش تمرکز
افزایش تمرکز

شیر و لبنیات

نقش شیر و لبنیات در سلامت مغز و پیشگیری از کاهش توانایی این عضو مهم، به ویژه در مورد جمعیت سالمند هر جامعه از اهمیت بالایی برخوردار است. این ماده غذایی ارزشمند از اختلال عملکرد مغز و بروز برخی مشکلات روانی پیشگیری می نماید.

 

گیاه Sage یا مریم گلی

مطالعات محققان نشان داده است که مریم گلی نقش بسزایی در تقویت حافظه دارد. تحقیقات بسیاری در زمینه پتانسیل مریم گلی به عنوان درمان احتمالی آلزایمر یا زوال عقل در دست انجام است.

 

شکلات تلخ

یکی از بهترین مواد غذایی برای مغز، شکلات تلخ غنی و تیره است. این ماده تقریباً دارای تمامی خواصی است که مواد غذایی دیگر برای افزایش عملکرد مغز دارند؛ این ماده دارای مقادیر بالایی از تریپتوفان و آنتی اکسیدان ها است و سبب بهبود جریان خون در مغز میشود و ترکیبات منحصربفرد کاکائو سبب ارتقای تفکر، هوشیاری و حافظه میشود. پس بهتر است از کاکایو و شکلات های تلخ به عنوان یکی از مواد غذایی مفید برای تقویت مغز در رژیم روزانه و هفتگی استفاده کنیم.

 

ادویه جات

برخی مواد غذایی، در تولید یاخته های عصبی و حفظ انعطاف پذیری مغز موثر است. زعفران، ریحان، دارچین و زردچوبه چهار ادویه و گیاهی هستند که برای برای مغز و اعصاب مفید می باشند.

 

ریحان: خاصیت آنتی اکسیدان و ضدالتهابی دارد. ریشه ریحان حاوی ترکیبی مشابه داروهای آلزایمر است.

 

زعفران: با افسردگی مقابله می کند، قدرت حافظه و یادگیری را افزایش داده و باعث افزایش عملکرد مغز می شود.

 

دارچین: استشمام عطر دارچین، مغز را تقویت می کند. حتی استفاده از آدامس با طعم دارچین باعث بهبود حافظه، قدرت تمرکز، توجه، شناخت و افزایش عملکرد مغز می شود. این ادویه میزان قند خون را تنظیم می کند، از عفونت قارچی پیشگیری می کند، حاوی ماده معدنی منگنز است و منبع عالی فیبر غذایی، آهن و کلسیم است.

 

زردچوبه: کورکومین که رنگ زرد در این ادویه ایجاد می کند آنزیم کلیدی است که علاوه بر خاصیت ضدالتهابی با برخی انواع سرطان و ام اس مقابله می کند.

درباره‌ی بهامین دادرس

شاید جهنم روزی باشد که کسی که هستیم،کسی که ‌می‌توانستیم باشیم را می‌بیند!

همچنین ببینید

چگونه متمرکز باشیم؟ چگونه تمرکز کنیم؟

چگونه متمرکز باشیم؟ ضروری‌ترین مهارت ۲۰۲۰

چگونه متمرکز باشیم؟ چگونه متمرکز باشیم؟ یکی از بهترین راه‌های افزایش تمرکز کم کردن انتخاب‌هایی …

فهرست