چگونه هنگام درس خواندن تمرکز داشته باشیم؟ چگونه تمرکز داشته باشیم؟ راه‌های افزایش تمرکز و یادگیری چگونه در‌ هنگام درس خواندن حواسمان پرت نشود؟ برای تمرکز حواس چه بخوریم تمرین‌های افزایش تمرکز در مطالعه معرفی آهنگ‌های افزایش تمرکز معرفی بازی‌های افزایش تمرکز معرفی دقیق تمرکز ذهن و راه‌های افزایش تمرکزحواس

چگونه هنگام درس خواندن تمرکز داشته باشیم؟

مطالبی که در این مقاله یاد میگیرید؟

چگونه هنگام درس خواندن تمرکز داشته باشیم؟
چگونه تمرکز داشته باشیم؟
راه‌های افزایش تمرکز و یادگیری
چگونه در‌ هنگام درس خواندن حواسمان پرت نشود؟
برای تمرکز حواس چه بخوریم
تمرین‌های افزایش تمرکز در مطالعه
معرفی آهنگ‌های افزایش تمرکز
معرفی بازی‌های افزایش تمرکز
معرفی دقیق تمرکز ذهن و راه‌های افزایش تمرکزحواس

 

ابتدا یک لیست از کارهایتان آماده کنید

کارهای مهم را در لیستتان وارد کنید و این موضوع را بدانید شما در طول روز نهایتاً باید ۵ کار مهم و سنگین را انجام دهید. خیلی از آدم‌ها زمانی که می‌خواهند برنامه‌ریزی کنند و یک لیست برای کارهایشان داشته باشند احساس سوپرمن بودن می‌کنند و کلی کا‌رهای سنگین و پیچیده را برای خودشان در نظر می‌گیرند! پس حواستان به این موضوع باشد ۳ – ۵ کار مهم برای هرروز

 

چگونه هنگام درس خواندن تمرکز داشته باشیم؟ چگونه تمرکز داشته باشیم؟ راه‌های افزایش تمرکز و یادگیری چگونه در‌ هنگام درس خواندن حواسمان پرت نشود؟ برای تمرکز حواس چه بخوریم تمرین‌های افزایش تمرکز در مطالعه معرفی آهنگ‌های افزایش تمرکز معرفی بازی‌های افزایش تمرکز معرفی دقیق تمرکز ذهن و راه‌های افزایش تمرکزحواس

 

استراحت هوشمندانه باعث افزایش تمرکز می‌شود

نکته‌ی بعدی استراحت و پاداشی است که برای خودتان قائل می‌شوید! حواستان باشد شما بولدوزر یا ربات نیستید! بعد از هر کار سخت حتماً به خودتان استراحت بدهید و اجازه ندهید که درس خواندن و مطالعه برای شما احساس بدی به وجود بیاورد! بهترین مدل انجام ۱ ساعت کار و ۱۰ دقیقه استراحت است. حواستان باشد زمانی که برای استراحت در نظر می‌گیرید مشغول کا‌رهایی نشوید که دردسرش برای شما بیشتر از ۱۰ دقیقه باشد. به‌عنوان‌مثال برای استراحت در بین کارتان هوس غذا خوردن یا تماس گرفتن با دوستانتان را نکنید! این کار باعث می‌شود به‌صورت دومینو‌‌ای برنا‌مه‌ شما از بین برود!

 

درس‌ها و کارهای کوچک را زودتر انجام دهید

این روش در ایران یکم متفاوت است! در خیلی از کتاب‌های بهبود و رشد فردی پیشنهاد می‌شود که در ابتدای روز کار سخت‌وسنگین را انجام دهید؛ اما ما ایرانی‌ها وقتی کار سنگین را زودتر انجام ‌می‌دهیم احساس می‌کنیم که دیگر می‌توانیم استراحت کنیم و یک حس اعتمادبه‌نفس زیادی ما را دربر می‌گیرد. این اتفاق باعث می‌شود که به بقیه‌ی کارها نرسیم و تمرکز ما به هم بخورد! پس بهتر است باکارهای کوچک و سریع شروع کنیم!

 

اولویت‌بندی برای افزایش تمرکز در هنگام مطالعه

یکی از کارهایی که باید برای افزایش تمرکز در هنگام مطالعه و درس خواندن انجام بدهید این است که کارهایتان را اولویت‌بندی کنید. این کار در عین سادگی به‌شدت مهم و حیاتی است. به‌عنوان‌مثال شما فردا امتحان فیزیک دارید ولی متوجه می‌شوید باید به یکی از دوستانتان زنگ بزنید. خوب الآن اولویت‌بندی کار با شماست. به تجربه خدمتتون عرض می‌کنم همین یک مهارت ۷۰٪ باعث افزایش تمرکز شما می‌شود. اولویت‌بندی برای افزایش تمرکز ذهن!

حتما این مطلب را هم ببینید  افزایش تمرکز با مدل خود تحریمی

 

 

برای داشتن تمرکز ابتدا ابزار اماده کنید

فضا را از قبل آماده کنید

طبق قانون ۵ ثانیه خانم مل رابینز اگر شما بتوانید شرایطی را فراهم آورید که احتمال انجام یک تصمیم افزایش پیدا کند در عمل هم احتمال آن‌که آن تصمیم را بگیرید افزایش پیدا می‌کند (‌چقدر پیچیده شد) اجازه بدهید برایتان مثال بزنم؛ یعنی اگر شما دوست دارید بعدازظهرها ورزش کنید اگر لباس ورزشی‌تان را دم دست بگذارید احتمال اینکه به ورزش بروید خیلی بیشتر می‌شود. پس برای افزایش تمرکز در هنگام درس خواندن و مطالعه پیشنهاد می‌کنم تمام وسایلی که نیاز دارید را در کنار خودتان بگذارید تا هنگام مطالعه مجبور نباشید که چند بار فضای مطالعاتی‌تان را ترک کنید. این کار واقعاً به افزایش تمرکز شما کمک می‌کند.

 

لطفاً سوپرمن نباشید

یکی از کارهایی که خیلی ‌می‌تواند باعث کاهش تمرکز و دقت شما شود. دقیقاً انتظارات عجیبی هست که از خودتان دارید! فردی تا الآن یک صفحه از کتاب درسی خود را نخوانده و می‌خواهد در ۲ ساعت به‌کل موضوع تسلط پیدا کند. این اتفاق باعث افسردگی و دلسردی شما می‌شود. راز انجام هر کاری این است! اول خردش کن. پس برای افزایش تمرکز در هنگام درس خواند و مطالعه توقع نداشته باشید که یک کتاب در ۲ ساعت تمام شود. آرام‌آرام و پله‌پله از موفقیت خودتان لذت ببرید!

 

چگونه هنگام درس خواندن تمرکز داشته باشیم؟

 

ورزش برای افزایش تمرکز

یکی از کارهایی که می‌تواند باعث افزایش تمرکز شما هنگام درس خواندن و مطالعه شود انجام ورزش‌ است. انجام چه ورزشی تمرکز شمارا زیاد می‌کند؟ به‌صورت کلی تمرینات یوگا به‌شدت برای افزایش تمرکز مفید هستند ولی اگر یوگا برای شما سخت است تمرینات مدیتیشن هم خالی از لطف نیست و اگر تمرینات مدیتیشن هم برایتان دردسر دارد بهترین کار تمرینات تنفسی است. سعی کنید قبل از شروع کارتان حتماً چند نفس عمیق داشته باشید. اگر بتوانید تمرین ۳/۵/۲ را پیاده کنید که دیگر عالی می‌شود. به این صورت که در ۲ ثانیه هوا را از بینی به وارد شش‌ها می‌کند.۵ ثانیه هوا را نگه می‌دارید و در ۳ ثانیه هوا را دهان خارج می‌کنید و حداقل ۵ بار این کار را تکرار می‌کنید.

 

قدرت انتخابتان را کم کنید!

یکی از موارد خیلی مهمی که در دوره غیرحضوری افزایش تمرکز هم به آن اشاره کردم. کاهش قدرت انتخابتان است. تا جایی که می‌توانید باید کاری کنید که اگر هم بخواهید نتوانید قدرت انتخاب زیادی داشته باشید. مثلاً برای افزایش تمرکز در هنگام مطالعه بهتر است فقط ۱ یا ۲ کتاب مهم دم دست شما باشد. یادم می‌آید زمانی که خودم کنکوری بودم دوستی داشتم که همیشه میزش پر از کتاب و جزوه و دفتر و یادداشت بود. متأسفانه برخلاف تلاش‌های زیادی هم که داشت نتوانست به نتایج دلخواهی برسد و همیشه آشفته بود. پس آگاهانه قدرت انتخاب خودتان را کاهش دهید.

حتما این مطلب را هم ببینید  3 کلید برای حل تمام مسائل زندگی برگرفته از NLP

 

چگونه تمرکز داشته باشیم؟ راه‌های افزایش تمرکز و یادگیری چگونه در‌ هنگام درس خواندن حواسمان پرت نشود؟ برای تمرکز حواس چه بخوریم تمرین‌های افزایش تمرکز در مطالعه معرفی آهنگ‌های افزایش تمرکز معرفی بازی‌های افزایش تمرکز معرفی دقیق تمرکز ذهن و راه‌های افزایش تمرکزحواس

 

مدیتیشن را جدی بگیرید!

ذهن ما در طول روز به هزاران موضوع متخلف فکر می‌کند هزاران چیز را تحلیل می‌کند. شما با انجام مدیتیشن می‌توانید ذهنتان را از این شلوغی نجات دهید. برای انجام این روش بهترین چیز انجام مدیتیشن است. اگر واقعاً علاقه‌مند به انجام مدیتیشن هستید به شما پیشنهاد می‌کنم که این دوره فوق‌العاده رو از دست ندهید!

 

اموزش مدیتیشن

بازی و تمرین برای افزایش تمرکز

۱. برای ده دقیقه به‌صورت متمرکز یک کتاب را بخوانید. بدون اینکه متوقف شوید. بهتر است این کتاب رمان باشد که خیلی درگیر مطالب سنگین نباشید.

۲. کاری را حداقل با درگیر کردن ۳ حواس اصلی انجام دهید. مثلاً یک پرتقال را پوست بکنید. خوب نگاهش کنید. خوب بوی‌اش را احساس کنید! خوب سنگینی‌اش را در دستتان احساس کنید. خوب مزه‌اش را بچشید و…

۳. تایپ ۱۰ انگشتی را یاد بگیرد. تایپ ۱۰ انگشتی یا کار با تمام انگشتتان مثل ساززدن و… باعث افزایش تمرکز شما در انجام کارهای مختلف می‌شود

۴. اعداد را ۴ تا ۴ تا بشمارید و این کار را تا رقم‌ زیاد ادامه دهید. مثلاً ۴ ۸ ۱۲ ۱۶ ۲۰ ۲۴ و…

۵. در فضایی که هستید به سه صدای مختلف به صورت همزمان گوش کنید.

 

 

معرفی آهنگ‌هایی برای افزایش تمرکز در هنگام درس خواندن و مطالعه

چگونه تمرکز داشت باشیم؟ آهنگ‌های لایت و بدون کلام ‌می‌تواند به شما در هنگام درس خواندن یا کاری که نیاز به تمرکز زیاد دارد کمک کند. در قسمت پایین یک اهنگ بی‌کلام ۲ ساعته برای شما آماده کردم و شما می‌توانید هنگام درس خواندن آن‌ها را پخش‌کنید و با دقت به کارتان برسید.

 

 

از شبکه‌های اجتماعی فاصله بگیرید

اگر شما هم به دنبال این هستید چگونه تمرکز داشته باشید. حتماً به شما توصیه می‌کنم که از شبکه‌های اجتماعی فاصله بگیرید. در خلاصه‌ی کتاب کار عمیق حسابی درباره‌ی این موضوع برای شما توضیح داد‌م.

 

چگونه متمرکز باشیم؟ چگونه تمرکز کنیم؟

 

یک کاغذ کنار دستتان باشد

در زمان درس خواندن و مطالعه حتماً یک کاغذ سفید در کنار دستتان قرار بدهید تا هر فکر و ایده‌ی به ذهنتان رسید را دران وارد کنید. ممکن است هنگام درس خواندن متوجه شوید که باید به دوستتان زنگ بزنید یا باید فلان وسیله را خرید کنید و…
کاری که لازم است انجام دهید فقط یک کار است. انتقال ان فکر به کاغذ. بعد از انجام کار مهمتان که می‌تواند درس خواندن باش

حتما این مطلب را هم ببینید  پرسش و پاسخ :‌ تمرین چطور در لحظه حال باشیم!؟

د می‌توانید با خیال راحت به بررسی افکاری که بر روی کاغذ نوشتید برسید؛ اما در هنگام کار متمرکز این کار واقعاً سم است.

 

چگونه تمرکز داشته باشیم؟

 

اجازه ندهید افراد دیگر حواس شمارا پرت کنند

می‌توانید پشت در اتاقتان یا پشت لپ تاپ‌تان یادداشت قرار دهید که در حال حاضر درگیر انجام یک کار عمیق هستم و نیاز به تمرکز و آرامش دارم لطفاً مزاحمم نشوید. در بدترین حالت می‌توانید به افرادی که نیاز هست شفاهی اعلام کنید که تا ۱ ساعت دیگر باید درس بخوانم و نیاز به تمرکز و دقت دارم.

 

برای داشتن انگیزه، چرایی کارتان را پیدا کنید

برای افزایش تمرکز در هنگام درس خواندن یکی از کارهایی که ‌می‌تواند به شما کمک کند انگیزه است. با خودتان شفاف باشید که چرا می‌خواهید فلان کار را انجام دهید. اگر قرار است متمرکز درس بخوانید با خودتان شفاف باشید که درس خواندن من چه دلیلی دارد؟ هرچقدر چرایی و دلیل شما برای انجام کاری قوی‌تر باشد احتمال اینکه شما آن کار را به زودتر و بهتر به نتیجه برسانید بیشتر می‌شود.

 

متون کتاب را می‌بینم اما نمی‌فهمم؟

اگر بخواهید کمی در بحث تمرکز در هنگام درس خواندن عمیق شویم به این نکته می‌رسیم که شما باید روش را هم بیاموزید! خیلی از افراد تمرکز خوبی دارند ولی پریز برق را به تلفن می‌زنند! این کار آن‌ها باعث می‌شود که نتیجه‌ی لازم را نگیرند. مثلاً همین موضوع! یکی از بهترین روش‌ها برای حل این موضوع تصویرسازی در هنگام مطالعه است. اگر بتوانید مطالبی که در حال خواندن آن هستید را تصویرسازی کنید و روی کاغذ رسم کنید و ببینید احتمال اینکه بیشتر با موضوع درگیر شوید بیشتر می‌شود.

 

آیا موسیقی روی تمرکز تأثیرگذار است؟

موسیقی خوب و بدون کلام می‌تواند شرایطی را برای شما فراهم آورد که از محیط شلوغ فکری خود کمی فاصله بگیرید.

 

وقتی می‌خواهم متمرکز درس بخوانم ذهنم پرش دارد چه‌کار کنم؟

بهترین روش نوشتن دل‌مشغولی‌هاست. حواستان باشد. ابتدای امر تصمیم انجام یک کار در ذهن شما گرفته می‌شود پس هنوز می‌توان جلوی ان را گرفت. پس بهتر است همان لحظه آن را بر روی یک کاغذ بنویسید تا تکلیفش بعد از مطالعه سراغش بروید.

 

 

این مقالات هم می‌تواند به شما کمک کند👇🏼

افزایش تمرکز و حافظه با ۲۰ تغذیه جادویی

افزایش تمرکز با مدل خود تحریمی

ویدیو افزایش نظم و تمرکز (توجه ترمینال مینیمال)

افزایش تمرکز

چگونه متمرکز باشیم؟ ضروری‌ترین مهارت ۲۰۲۰

درباره‌ی بهامین دادرس

شاید جهنم روزی باشد که کسی که هستیم،کسی که ‌می‌توانستیم باشیم را می‌بیند!

همچنین ببینید

چگونه گوش‌های قوی داشته باشیم؟ روش تقویت گوش ها برای فن بیان

چگونه‌ گوش‌های قوی داشته باشیم؟ [تماشا کنید] | تقویت گوش‌ها در فن بیان

چگونه‌ گوش‌های قوی داشته باشیم؟در این مقاله کوتاه به اهمیت گوش‌ها در فن بیان پی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست