چگونه-خسته-کننده-حرف-نزنیم؟-اموزش-لحن-فن-بیان-min
چگونه-خسته-کننده-حرف-نزنیم؟-اموزش-لحن-فن-بیان

چگونه خسته کننده صحبت نکنیم؟ آموزش لحن در فن بیان [تماشا کنید]

چگونه خسته کننده صحبت نکنیم؟ آموزش لحن در فن بیان

چگونه تاثیرگذار حرف بزنیم؟

می‌خواهیم بدانیم چگونه تاثیرگذار صحبت کنیم.چگونه خسته کننده حرف نزنیم؟ چگونه بیان جذابی داشته باشیم ؟یعنی اینکه من اگر یک درخواستی از مخاطبم دارم چه کار باید بکنم که آن درخواست توسط مخاطب قبول شود؟ این شیرینی و ماحصل بحث فن بیان می‌شود

 

 

در انتقال مطلب، صدای فرد از تصویرش اثر گذاری بیشتری دارد

تجربه ثابت کرده که در انتقال یک مطلب، مخصوصا مطلب آموزشی مثلا یک استاد دانشگاه، کیفیت بالای صدای آن استاد، یعنی اینکه بیان جذاب‌تری داشته باشد، رنگ صدای جذاب‌تری داشته باشد به مراتب بیشتر از صورت و چهره‌اش است. یعنی در انتقال یک مفهوم آموزشی‌ها! کیفیت صدا اهمیت بیشتری دارد و نکته‌ی خیلی جذاب و جالب این است که شما می‌توانید با تمرین، بیان جذاب‌تری داشته باشید. یعنی شاید تصویر، صورت و ظاهر یک فرد نشود که از یک حدی بهتر بشود ولی بیان شما می‌تواند خیلی خیلی خیلی رشد داشته باشد.

 

آیا معلم شما هم قرص خواب داشته؟

دوستان خوبم؛ خیلی از ماها در مدرسه و دانشگاه اساتید و معلم‌هایی را دیدیدم که وقتی شروع به حرف زدن می‌کردند کم کم، کم کم ما خواب‌مان می‌گرفت. یعنی من خودم در دانشگاه یک درسی داشتم که خیلی با ریاضیات همراه بود و اصلا نمی‌شد شما سر این کلاس حواست پرت نشود، خسته نشوی و یا حتی احساس خواب‌آلودگی به شما دست ندهد. بعد من می‌رفتم قهوه می‌خوردم که سر این کلاس خوابم نبرد، انرژی‌ام بالا می‌رفت اما آن استاد، آن کلاس داری و مخصوصا بیان آن استاد باعث شده بود که این انرژی بالای من در یک فضای خیلی خواب‌آلوده‌ای قرار بگیرد و من بی‌حوصله بشوم و مجبور شدم که آن درس را دوباره با یک استاد دیگر پاس کنم.

حتما این مطلب را هم ببینید  چگونه در شرایط سخت مثبت اندیش باشیم؟

اما چه می‌شود که اینطور اساتید به‌وجود می‌آیند؟ اینطور بیان‌ها به‌وجود می‌آیند؟ اینطور معلم‌ها به‌وجود می‌آیند؟ چرا بعضی از معلم‌ها و اساتید قرص خواب هستند؟ داستان به لحن برمی‌گردد، به تغییر رنگ صدا برمی‌گردد. وقتی یک نفر ثابت اینطوری حرف می‌زند فیلتر می‌شود. مغز شما چیزهایی را که یکنواخت هستند فیلتر می‌کند. اگر من همین الان کمی آرام‌ترصحبت کنم تمرکز شما بیشتر می‌شود. خب این تغییر لحن، رنگ و بیان شما باعث می‌شود که مخاطب خوابش نگیرد، هان! این سکوت‌هایی که بین کلمات و جملات‌تان دارید باعث می‌شود که مخاطب درگیر بشود. پس با تغییر لحن، ما می‌توانیم آن خواب‌آلودگی را از مخاطب بگیریم.

 

چگونه خسته کننده حرف نزنیم؟ اموزش لحن

 

نحوه‌ی ارائه‌ی هرچیز اهمیت آن را مشخص می‌کند

استیو جابز کبیر می‌گوید «نحوه‌ی ارائه‌ی هرچیز اهمیت آن چیز را مشخص می‌کند.» اگر می‌خواهید یک نکته‌ی مهمی را بگویید، اگر می‌خواهید یک دستاورد بزرگی را به دیگران نشان بدهید، آقا یک چیزی را در حوزه‌ی کاری‌ات کشف کردی یا از یک آدمی خوشت آمده یا اصلا هرچیزی، یک پیشنهاد شغلی داری، یک مهارتی داری که می‌خواهی به یک مدیر شرکت نشان بدهی، اگر نتوانی خوب بیانش کنی اهمیتش را از دست می‌دهد.

 

آهنگ و لحن صدا قلب فن بیان است

خیلی‌ها معتقد هستند که آهنگ و لحن صدا همان فن بیان است. یعنی قلب فن بیان همان لحنی است که شما دارید. لحن چیست؟ لحن احساسی است که پشت جملات و کلمات شما پنهان شده. مثلا بشین، بشین. «بشین» اول خواهش دارد، التماس دارد، «بشین». «بشین» دوم تهدید دارد. «بشین». همین کلمه. خیلی از سوءتفاهم‌ها به‌خاطر همین لحن است. جلوتر خیلی مفصل درمورد این موضوع صحبت می‌کنیم.

حتما این مطلب را هم ببینید  فن بیان چیست و چرا از نان شب واجب‌تر است؟

 

معمولا هر فضا و قومیتی لحن خاصی دارند

دوستان خوبم؛ معمولا در فضاها، قومیت‌ها، کسب و کارها و آدم‌های مختلف لحن‌ها عوض می‌شود. یعنی شما می‌بینید یک جمله‌ی «لطفا بیا اینجا» توسط یک راننده تاکسی یک گونه‌ای ادا می‌شود، توسط یک دکتر به یک گونه‌ی دیگری ادا می‌شود. یا بعضی از قومیت‌ها نوع بیان‌شان متفاوت است. بعضی‌ها نوع بیان‌شان کمی مظلوم‌تر است. بعضی‌ها نوع بیان‌شان کمی پرقدرت‌تر است. باید بدانید که این‌‌ها تفاوت‌های خیلی ساده‌ای هستند که ما نمی‌بینیم فکر می‌کنیم طرف طلب‌کار است یا فکر می‌کنیم مثلا طرف تو سری خور است. درصورتی که این‌ها همه‌اش از لحن نشات می‌گیرد.

 

تمرین اموزش لحن در فن بیان

تمرین که برای شما درنظر گرفتم این است که به لحن‌های مختلف آدم‌ها گوش کنید. به همکارتان، مشتری‌تان، همسرتان، بچه‌هایتان، پدر و مادرتان. وقتی یک درخواستی دارند، وقتی می‌خواهند با شما حرف بزنند چطور لحن‌شان عوض می‌شود. با چه بیانی درخواستی را از شما دارند که شما قبول می‌کنید یا درخواستی را از شما دارند که دوست ندارید انجام بدهید. خوب به لحن های مختلف گوش کنید.

یک پیشنهاد فوق‌العاده!😍👇🏼

اگر تصمیم شما برای بهبود فن بیانتان جدی است و می‌خواهید با خیال راحت این مهارت رو یاد بگیرید حتما این دوره را تهیه کنید!

چطور فن بیان قوی داشته باشیم
اموزش لحن در فن بیان چگونه خسته کننده حرف نزنیم؟

مطالب زیر هم می‌تواند کمکتان کند👇🏼

فن بیان چیست و چرا از نان شب واجب‌تر است؟

اموزش فن بیان | ۷ راز اموزش فن بیان که باید بدانید

برای تقویت فن بیان روی کدام مهارتها وقت بگذاریم؟

سیر تا پیاز اموزش فن بیان

درباره‌ی بهامین دادرس

شاید جهنم روزی باشد که کسی که هستیم،کسی که ‌می‌توانستیم باشیم را می‌بیند!

همچنین ببینید

چگونه هنگام درس خواندن تمرکز داشته باشیم؟ چگونه تمرکز داشته باشیم؟ راه‌های افزایش تمرکز و یادگیری چگونه در‌ هنگام درس خواندن حواسمان پرت نشود؟ برای تمرکز حواس چه بخوریم تمرین‌های افزایش تمرکز در مطالعه معرفی آهنگ‌های افزایش تمرکز معرفی بازی‌های افزایش تمرکز معرفی دقیق تمرکز ذهن و راه‌های افزایش تمرکزحواس

چگونه هنگام درس خواندن تمرکز داشته باشیم؟

مطالبی که در این مقاله یاد میگیرید؟ چگونه هنگام درس خواندن تمرکز داشته باشیم؟ چگونه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست