هیچ اتفاقی اتفاقی نیست

0
(0)

هیچ اتفاقی اتفاقی نیست

 

 

هیچ اتفاقی اتفاقی نیست

 

 

سلام امیدوارم هرجا که هستید خوب باشید امروز در خدمت شما هستیم با یکی دیگر از مباحث موفقیت.بحثی جذاب و مفصل به اسم هیچ اتفاقی اتفاقی نیست.مکمل این بحث آشنایی با مبحث جبر و اختیار است که باعث میشود این قضیه جذاب تر و شیرین تر شود.در پست بعدی سعی میکنم توضیح ساده ای درباره جبر و اختیار ارائه کنم.خوب بحثمون رو شروع میکنیم.

 

ما هر روز از خواب بلند میشویم با ادم های مختلف روبرو میشویم.اتفاقات خوب و بد و زشت و زیبا رو میبینیم و تجربه میکنیم.در بعضی روزها آدم های جدیدی وارد زندگی ما میشوند.گاهی یک دوست قدیمی گاهی یک دزد گاهی یک کسی به ما ابراز علاقه میکنه و گاهی یک فرد اعصبانی که با ما تصادف میکنه.گاهی تلوزیون رو روشن میکنیم میبینیم کارشناس برنامه داره درباره مسئله ای که ما ماه ها روش وقت گذاشتیم و بی نتیجه ولش کردیم توضیحات عالی رو میده.گاهی یک دوستی که سال هاست ندیدیمش رو اتفاقی تو خیابون میبینیم!چی گفتم!؟اتفاقی!؟یعنی اون دوست ما داشت زندگیشو میکرد و یک خطی رو طی میکرد و من هم داشتم زندگیمو میکردم و یک خطی رو طی میکیرم.”اتفاقی” با هم تداخل پیدا کردیم.؟تبریک میگم شما وارد بحث شدید!به نظر شما تمام اتفاقات بالا که میتونه بی نهایت بیشتر هم باشه اتفاقی است؟احساس میکنم هنوز خوب توجیه نشدید.بگذارید یکی از این اتفاقات رو از یک زاویه دنبال کنیم.

 

فرض کنید یک جوان دانشجو داره به سمت دانشگاه میره تا به یکی از کلاس های مهم و سختش برسه.فرض میکنیم به صورت “اتفاقی” یکی از دوستان قدیمی دوران دبیرستان خودشو میبینه.گرم صحبت میشن و کلا تصمیم میگیره کلاس امروزه دانشگاه رو نره.اتفاقی همکلاسیش بهش زنگ میزنه میگه امروز استاد نیومد.و باز هم اتفاقی دوست قدیمیش دنباله  کار میگرده.و باز هم اتفاقی پدر این پسر در به در یه حسابداره مطمعنه.و باز هم اتفاقی دوست ایشون حسابداری خونده.و چند روز بد این پسر همکاره باباش میشه.به کررات از این اتفاقات تو زندگی خودتون و خیلی های دیگه دیدید.اما توجیه این داستان از کجا میاد!؟حدالمکان نمیخواهم بحث رو ببرم به سمت فضای فلسفی و الهیات اما نمیشود. مگه میشه خدایی که هیچ چیز در این دنیا رو بدون برنامه و هدف خلق نکرده برای زندگی اشرف مخلوقاتش اتفاقی کاری بکنه!؟ این حرفا رو زدم تا به به این موضوع برسم.هیچ اتفاقی اتفاقی نیست.اگر دردی دیدیم یا خوشحالی دیدیم یا تو قرعه کشی برنده شدیم یا توی تصادف عجیبی دچار نقض عضو شدیم باید با خیال راحت خدمتتون عرض کنم که هیچ اتفاقی اتفاقی نیست.

 

یک دسته بندی ساده درباره اتفاقات زندگی:

یک:اتفاقات زندگی ما حاصل اعمال خود ما یا اعمال دیگران است.

دو:امتحان و آزمون های الهی است.

در بخش جبر و اختیار مفصل درباره دو موضوع بالا صحبت میکنم.اما فعلا در این حد بدونید که هیچ اتفاقی اتفاقی نیست

برگردیم سر موضوع اصلی بحث یعنی اتفاقات زندگی. هر اتفاقی در زندگی ما چهار نکته داره:

 

یک:اتفاقات حاوی پیام هستند

دو:اتفاقات حاوی برکات و هدیه هستند

سه:هر اتفاقی که می افتد خوب است.(هرچه پیش اید خوش اید)

چهار:خیر مقدم به اتفاقات.

 

نکته مهم:دوست عزیزم.همین الان بزار یک شبهه رو حل کنم. منظور از اتفاق کاری است که ما در  ان ارتباط مستقیم نداریم.نرفتیم پول یکی رو بدزدیدم بگیم خوب هرچه پیش اید خوش اید.داشتیم درست و قانونی رانندگی میکردیم یکی با 120 تا سرعت از پشت زد به ما یا زنگ زدن از بانک به ما که بفرمایید 100 میلیون پول برنده شدید.منظورم از این جنس اتفاقاته.

 

هیچ چیز اتفاقی نیست
هیچ چیز اتفاقی نیست

 

1)اتفاقات حاوی پیام هستند

همیشه از خودت بپرس این مشکل برای من چه پیامی داره؟ هیچ اتفاقی اتفاقی نیست.هیچ اتفاقی در زندگی ما روی نمی دهد مگر اینکه برای ما درس و پیامی داشته باشه.توجه داشه باشید که خدا با ما حرف میزنه.میگه نگاه کن بنده من نمیگذارم به اون چیزی که میخوای برسی!نعوذ به الله خدا عقده ای نیست که.اما بعد از یه مدت میبینی نه تنها اون چیز به دردت نمیخورد بلکه بهترشو خدا بهت داده.خدا با نشونه هاش با ما حرف میزنه!ما نمیبینیم.حتما کتاب کیمیاگر رو در این مورد مطالعه کنید.(در قسمت کتاب های رایگان سایت قرار دارد. روان شناسی موفقیت میگه “اگر به اتفاقات پیرامونی خودت فکر کردی و درس اون اتفاق رو گرفتی، بدون که اون اتفاق با اون درس اومده که تو رو یک پله بالاتر ببره و تو یه قدم بیشتر رشد کنی. رشد مادی و رشد معنوی.بزرگترین نکته ای که باید بدونید اینه ما آدم ها هزار کار می کنیم به یک دلیل! خدا یک کار می کند به هزار دلیل. خدا هیچ وقت نمیاد اون موتوری رو جلوی پای من بکشه که به من درس بده! این که عین بی انصافیه. یک انسان دیگری بمیرد که من درس بگیرم! خدا آن موتوری را می کشد به هزار دلیل! و یکی از اون هزار دلیل تک تک انسان هایی هستند که در صحنه حاضر اند. من دارم با عصبانیت میرم خونه ی مادرم که فریاد بکشم سرش و به مادرم بگم “بی خود کردی فلان کار رو کردی!” او داره میره مال یتیم رو بخوره. اون یکی داره میره محل کارش پیش رییسش تا زیر آب همکارش رو بزنه. اون یکی داره فکر می کنه “برم یه کلاهی سر کسی بزارم.”و جلوی پای ما یک موتوری می میرد. خدا یک کار می کند به هزار دلیل! یکیش منم و بخشی از دیگر دلایلش هم “اون یکی” ها هستن! امکان ندارد که ماها اتفاقی در این صحنه حاضر شده باشیم! می خوای بری سر مادرت داد بزنی؟ خوب برو بزن! این رو جلوی تو کشتم که بدونی شاید یه دقیقه دیگه هم زنده نباشی! برو بزن! بعد ببینم بعد از مرگت هم گردن کلفتی می کنی؟ صدات رو بلند می کنی؟ می خوای بری مال یتیم رو بخوری؟ برو بخور! این رو جلوی پای تو کشتمش. شاید مال یتیم رو کشیدی بالا و قبل از اینکه از گلوت بره پایین کشتمت! اون وقت میتونی جوابی بدی؟ برو بخور!خدا به واسطه ی تک تک اتفاقاتی که در پیرامون ما میوفته با ما حرف میزنه. خدا اول تلنگر را می زند، درس رو میده ولی اگه نگرفتی مقصر خودتی! امام علی (ع) فرمودند: “عبرت ها چقدر فراوانند، عبرت پذیران چقدر اندک”

 

 

2)اتفاقات،دارای برکات و هدیه برای ما هستند.

اتفاقات برای ما داری برکاتی هستند. ولی این برکات شاید بلافاصله خودشون رو نشون ندن. شاید لازم باشد زمانی بگذرد تا آن برکت دیده بشود. و اگر غر زدی و هر چه بیشتر حالت منفی پیدا کردی شاید اون برکت دیر تر خودش رو به تو نشون بده. خانمی تعریف می کرد:
من با شوهرم داشتیم میرفتیم عروسی که یک موتوری با سرعت خورد به ماشین کناری ما و آینه ی راننده کنده شد و پرت شد جلو. دقیقا از پنجره اومد تو و تق خورد پس گردن من!من اصرار می کردم که «حالا چیزی نیست، بریم عروسی» شوهرم می گفت «نه! باید بریم بیمارستان» تو راه بیمارستان من از ته دل گریه می کردم و با خودم می گفتم خدایا چه جوری عکس بگریم؟؟ ضربه به گردن بسیار خطرناکه و میتونه باعث فلج دائم فرد بشه، بلافاصله ایشون رو می برن برای تصویر برداری و اون دوستی که مسئول رادیولوژی بوده، کمی عجله می کنه.(اونهایی که تا حالا رفتن رادیولوژی و ازشون تصویر گرفتن، میدونن که خیلی دقت می کنن که دقیقا اون محلی رو که پزشک خواسته تصویر بگیرن) و چون ضربه در گردن بوده و مسئول رادیو لوژی عجله می کنه، تصویری که گرفته میشه از گردن و بخشی از سر گرفته میشه.پزشک ها میگن خانم در گردن شما چیزی نیست ولی این قسمتی از سر شما که در عکس افتاده یه لکه مشکوکی را می بینیم. بلافاصله شما باید اسکن بشید. بعد از اسکن دکتر ها میگن خانم یک لکه خونی در سر شما وجود دارد که اگه همین الان عمل نشه، حداکثر تا یک هفته ی دیگه شما را می کشه. این لکه هم هیچ ارتباطی به ضربه گردن شما ندارد. باور کنید رویدادها برای ما حاوی برکت اند، انقدر غر غر می کنیم، نمی گذاریم برکت خودش رو به شما نشون بده

 

3)هر اتفاقی که می افتد خوش است.(هرچه پیش اید خوش اید)

خدا در قرآن سوره ی شرح آیه ی 5 و 6 می فرماید: “فان مع العسر یسرا ان مع العسر یسرا”

تفسیر معنایی این سوره غوغا میکنه.

خداوند اینجا دو بار تاکید کرده. دو بار اِنَّ رو گفته و دو بار هم خود جمله رو گفته. در کل میشه 4 بار! خدا میگه مع العسر. مع چیزی است که در درون چیز دیگری باشد. خدا می فرماید در دل سختی، آسانی است. جالبه! العسر با الف و لام اومده این الف و لام دو تا مفهوم داره اینجا.

1) الف و لام جنس: یعنی هر عسری. یعنی هر چیزی در عالم که سخت باشه در همراه خودش یسر رو هم دارد.

2)الف و لام معرفه: یعنی چیزی که میشناسیش. العسر یعنی تو سختیت رو میشناسی ولی یسر الف و لام ندارد، یعنی تو آسانیت رو نمی شناسی.

یعنی:خداوند فرمودند حتما حتما حتما حتما در دل و به همراه هر سختی، آسانی است که این شامل تمام همه ی سختی های عالم است و استثنا ندارد. سختی هایی که شما میشناسید و آسانی ها و گشایش هایی که نمی شناسید. خدا داره قول میده.اما ما عجله داریم و نق میزنیم.

 

4)خیر مقدم به اتفاقات

دوستان گرامی بیایید از این به بعد به هر سختی ای که وارد زندگی ما میشه سلام کنیم و از ته ته دل مون بگیم “به به”!سخته اما شدنیه. اونهایی که در زندگی اهل به به گفتن خودشون رو بزرگ و مسئله رو کوچک می کنند و اونهایی که اهل اه اه گفتن هستند، خودشون رو کوچک و مسئله رو بزرگ می کنند. اونایی که نا آرامند، نمی تونن درست ببینندو درست فکر کنند. از این به بعد به سخت ترین مسئله ی زندگی میگیم به به. پس یاد بگیریم از این به بعد هر وقت اتفاقی برامون افتاد ، نگاهی به بالا بندازیم لبخندی بزنیم و با تمام وجود بگیم “به به”.باور کنید خدا بد بنده هاشو نمیخواد.و هیچ اتفاقی اتفاقی نیست براشون.

 

پرسش اساسی:چگونه پیام ها را دریافت کنیم؟

اولا :الان که مطمعن شدید هیچ اتفاقی اتفاقی نیست.باید چشم و گوشتون رو برای دریافت پیام ها بالا ببرید.یعنی حواستون شش دنگ جمع باشه.الان که دستمو بریدم.الان که خوردم زمین الان که مریض شدم حتما حتما حتما پیامی توش بوده.

دوما:به قبل و بعد اتفاقی که براتون پیش اومده فکر کنید.به چی فکر میکردید که پاتون پیچ خورد یا کجا میخواستید برید که خوردید زمین.معمولا پیام ها در نزدیک همون کاری که ما باید ازش درس بگیریم.

ثالثا:مثل بازی شطرنج میمونه.هرچقدر بیشتر بازی کنید خبره تر میشید.تمرین کنید.قطعا اوایل معنی پیام ها را متوجه نمیشوید اما به مرور زمان شگفت زده میشوید.ایمان داشته باشید هیچ اتفاقی اتفاقی نیست.

میانگین امتیازها 0 / 5. تعداد امتیاز 0

8 نظرات
 1. mansour می گوید

  درود بر شما، ماشااله شما بزرگ شید چی میشید؟ شادی و تندرستیتان مستدام

 2. […] و وظیفه‌ای داری و همین‌طور اتفاقی به زمین نیامدی!(هیچ اتفاقی اتفاقی نیست)توجه داشته باشید همه‌ی ما انسان‌ها مانند قطعات یک […]

 3. تجهیزیار می گوید

  جالب بود ! سپاس از اطلاعات تان !

 4. محمدرضا می گوید

  سلام مطالب شما برای کسانیکه که با خدا روابط خوبی دارند خوبه نه برای من که هیچ چیز مثبتی جز ضرر و زیان از خدا ندیدم .من همیشه میگم خدا دست از سرم برداره و خنثی باشه بهترین لطف رو کرده

 5. سعید می گوید

  خیلی مطلب مفید و آموزنده ای بود. سپاس

 6. دهقان می گوید

  سلام .. چقدر جالب.. دوبار تو اینستاگرام فالوم کردین گفتم ای بابا حالا بزار یکی از پست هاشو باز کنم ببینم چیه.. بعد اینو دیدم کنجکاو شدم گفتم حالا بزار گوش کنم شاید خوشم اومد.. بعد که شنیدم دیدم واااای چقدر جالبه .. انگار دارم دونه دونه جواب هامو میگیرم.. عاااااااالی بود مطلب تون.واقعاااا جا داره ازتون تشکر کنم🙏🙏🙏

 7. عبداللّٰه می گوید

  سلام. مطالبتون خیلی درست و عالی هستن اما متأسفانه خیلی غلط املایی توی متن هست که به اعتبار این مطالب خوب، لطمه میزنه.

  1. Mr.Mosbat می گوید

   کاملا حق با شماست.سریعا اصلاح میشود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code