ساختار در NLP | نقشه‌ی موفقیت چیست؟ (قسمت ۳ آموزش NLP)

1
(1)

ساختار در NLP

خیلی خوشحالم که به قسمت سوم آموزش رایگان NLP رسیدید! دمتون گرم باد. در ۲ جلسه‌ی قبلی در مورد اینکه NLP‌ چیست؟ و کاربرد NLP در زندگی، صحبت کردیم. در این جلسه می‌خواهم یک راز مهم که به شخص در زندگی من به‌شدت کاربردی بوده را با شما به اشتراک بذارم. آماده هستید؟

ساختار چیست؟

در جلسه قبل به شما گفتم که یکی از تعاریف NLP‌ این است: مطالعه‌ی ساختار‌های ذهنی؛ اما در این جلسه می‌خواهم خیلی عمیق‌تر در مورد اینکه اساساً ساختار چیست صحبت کنم. دوستان خوبم ساختار (به انگلیسی: Structure) به‌صورت کلی به الگو یا آرایش یا سازمان‌دهی اجزای مرتبط در یک شیء مادی یا یک سیستم گفته می‌شود که براثر مشاهده یا بازشناخت الگو قابل‌تشخیص و کشف است. مثال املت یادتان است؟ گفتم پخت املت ساختار دارد! حالا به نظر شما چه چیزهای دیگری ساختار دارند؟

مثال ساختارهای مختلف در زندگی

آشپزی ساختار دارد
شما برای پختن غذا باید از یک الگو استفاده کنید. مثلاً پخت املت. (روغن+گوجه+تخم‌مرغ+ نمک و فلفل) شما میدانید اول کدام را استفاده کنید. آخر کدام را استفاده کنید. برایتان شفاف است! پس ساختار املت را بلدید

ساختن خودرو ساختار دارد
شرکت‌های مثل ایران‌خودرو و سایپا و بنز و بی ام و زمانی که می‌خواهند یک خودرو را در تعداد زیاد تولید کنند قبل از تولید، ساختار و نقشه آن را تهیه می‌کنند. اگر الآن سایپا می‌تواند از پراید، وانت هم دربیاورد چون ساختار و نقشه را می‌داند و حالا به‌راحتی آن را عوض می‌کند.

 

 

نوشتن کتاب ساختار دارد
خیلی‌ها فکر می‌کنند نویسنده‌ها چه‌کار عجیب غریبی می‌کنند که کتاب می‌نویسند و مردم عادی نمی‌توانند این کار را انجام دهند. جالب بدانید نوشتن کتاب هم ساختار و نقشه دارد؛ یعنی این‌جوری نیست که نویسنده برای دل خودش می‌نویسد و آخر کتاب می‌شود! مثلاً کتاب والایش من ساختارش بر پایه ۲۵ داستان شخصی است؛ یعنی هر بخش کتاب ۱ داستان دارد + ۱ خلاصه + ۱ تمرین و این اتفاق ۲۵ بار می‌افتد 🙂

 

کتاب والایش بهامین دادرس
کتاب والایش بهامین دادرس

 

ساختن فیلم ساختار دارد
چون تجربه‌ی تئوری و کمی عملی بازیگری و کارگردانی را دارم بازهم میگویم که این بخش هم ساختار و نقشه و برنامه و الگو دارد! شاید باورتان نشود ولی بعضی از فیلم‌ها در کمتر از یک ماه ساخته می‌شوند. چون قبل از شروع فیلم برداری ساختار و نقشه و الگوی‌ آن اماده‌ است.

خیاطی ساختار دارد
چرا یک خیاط در ۲ دقیقه می‌تواند پاچه‌ی شلوار من را کوتاه کند و من شاید در ۲ ساعت هم نتوانم؟ چرا یک خیاط می‌تواند یک کت دقیق برای من بدوزد ولی من نمی‌توانم؟ چرا؟ چون اون نقشه کشیدن را بلد است! اول ساختار کت‌شلوار را برای من تشریح می‌کند و بعد شروع به دوختن می‌کند. نقشه دارد! ساختار دارد! الگو دارد!

دزدی ساختار دارد
اگر شما دزدان هم زیر نظر بگیرید می‌بیند که دزدی هم ساختار دارد. یک دزد برای دزدی نیاز به کشیدن نقشه و داشتن الگو است. باید قفل‌ها را بشناسد. باید راه‌ها را بلد باشد.

کلاه‌برداری ساختار دارد
کلاه مردم را برداشتن هم ساختار و روش دارد! این‌جوری نیست که شما الآن بخواهید سر مردم را کلاه بگذارید و موفق شوید. نیاز به الگو دارد! چه بگویید؟ کی بگویید؟‌به چه کسی بگویید؟

ساختار در NLP و پژوهشکده‌ی رویان

پژوهشکده‌ی رویان و تغییر در ژن
اگر یادتان باشد سال ۸۸ اولین بار ایران موفق به شبیه‌سازی یک بز شد؛ و بعدازآن در مراحل بالاتر هم توانست دستاوردهای جدیدتری هم داشته باشد. اما آیا تغییرات در انسان و حیوانات هم ساختار و نقشه و الگو دارد؟ جواب یک بله‌ی محکم است. قطعاً مطالعه بر روی ژن‌های موجودات زنده این امکان را به شما می‌دهد که ساختار اون موجود را مطالعه کنید و در آینده آن را تغییر دهید.

 

بز شبیه سازی شده و معرفی ساختار در NLP
بز شبیه سازی شده در پژوهشکده‌ی رویان

 

Modeling مدل‌سازی و ساختار در NLP

خوب برمی‌گردیم به تعریف ان ال پی: مطالعه‌ی ساختارهای ذهن و مدل‌سازی آن‌ها. در این حوزه ما می‌خواهیم ساختار موفقیت افراد مختلف را بررسی کنیم و آن‌ها را مدل کنیم و استفاده کنیم. شما با ابزارهایی که NLP در دست شما قرار می‌دهد یاد می‌گیرد که چطور تبدیل به یک … موفق شوید. بعضی‌اوقات شما ساختارهایی را کشف می‌کنید که خود فرد نمی‌فهمد چطور از آن استفاده می‌کند! مدل‌سازی در NLP عالی است! مثلاً شما دوست دارید فرد جذاب و خوش‌رویی باشید. می‌گردید یک شخص خوش‌رو و جذاب را پیدا می‌کنید و ساختار جذابیت و خوش‌رویی اون را استخراج می‌کنید و روی خودتان نصب می‌کنید. به همین سادگی.

تمام جهان هستی ساختار و سیستم دارد

حالا که با داستان ساختار و الگو و نقشه بیشتر آشنا شدید بهتر است به شما بگویم که تمام عالم ساختار دارد. پس اگر شما بتوانید ساختاربندی جهان را کشف کنید عملاً در همه‌چیز می‌توانید دخل و تصرف داشته باشید.خداوند متعال ساختارهای جهان هستی را توسط پیامبران و کتاب‌های آسمانی در طول تاریخ به گوش ما رسانده.

مدل‌سازی در ان ال پی چیست؟

کشف همین ساختار‌ها و نقشه‌ها و الگوها در افراد مختلف را در NLP فرایند مدل‌سازی می‌گویند. این بخش یکی از شیرین‌ترین مباحث NLP هست که در آینده بیشتر به آن می‌پردازیم.

 

خیالتان را راحت کنم اگر دستتان به ساختار یک پدیده برسد تمام است!

 

سورپرایز ویژه😍

در جلسه بعدی می خواهم لیست کتاب‌های خوب NLP‌ را به شما معرفی کنم. حتماً همراه من باشید.

میانگین امتیازها 1 / 5. تعداد امتیاز 1

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code